لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۰

بر اثر بمب گذاری ده ها نفر در عراق کشته و زخمی شدند


پلیس عراق می گوید یک بمب انداز انتحاری در حمله ای در شهر جلوله، در استان دیاله، دست کم ۲۸ تن را کشت.

به گفته مقامات، بمب انداز، که یک جلیقه انفجاری پوشیده بود با اتومبیل به طرف یک مرکز استخدام پلیس رفت. ماموران او را متوقف ساختند، اما وی از اتومبیل بیرون پرید ، بطرف جمعیتی ار مردم رفت و خود را منفجر کرد.

حداقل چهل نفر نیز مجروح شدند. مقامات گفتند بسیاری از کشته شدگان عراقی هایی بودند که امیدوار بودند به نیروی پلیس ملحق شوند.

در تکریت، در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در نزدیکی یک اداره دولتی، چهار تن، از جمله افراد پلیس ، کشته شدند.

روز دوشنبه، نوری المالکی نخست وزیر به گروهی از رهبران قبیله ای در بغداد گفت مذاکره کنندگان عراقی و امریکائی موافقت کرده اند که تمام سربازان خارجی تا پایان ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند. او گفت قرار داد امنیتی با امریکا باید شامل تاریخ مشخصی برای خروج نیروها باشد.

نخست وزیر عراق همچنین گفت او با درخواست امریکا که سربازان امریکا باید از قوانین عراق مصونیت داشته باشند، مخالف است.

مقامات امریکائی می گویند در مورد زمان خروج نیروها، هنوز توافق رسمی بدست نیامده است.

یک سخنگوی کاخ سفید گفت مذاکرات ادامه دارد و در تکرار موضع امریکا گفت خروج نیروها باید به شرایط در عراق ارتباط داشته باشد.

در تحولات دیگر، مقامات عراقی ویدیوئی از دختر نوجوانی را که یک جلیقه انفجاری پوشیده بود و روز یکشنبه در دیاله بازداشت شد منتشر کردند.

ویدیو جریان بازجوئی پلیس از دختر را که حدود ۱۴ سال دارد و مادر او را نشان می دهد. آنها هردو دخالت در توطئه انتحاری را تکذیب کردند و گفتند ارتباطی به القاعده ندارند.

مقامات امریکائی و عراقی گفته اند القاعده بر بکار گرفتن زنان و دختران برای انجام بمب گذاری انتحاری افروده است. ممنوعیت های فرهنگی مانع از آن است پلیس مرد بدن زنان را جستجو کند.

XS
SM
MD
LG