لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۳

مراسم ترحیم وخاکسپاری تورج نگهبان در لس آنجلس


روزشنبه دوم شهریور مراسم ترحیم و خاکسپاری تورج نگهبان با حضور اعضای خانواده، دوستان، نزدیکان و صدها تن از دوستداران این شاعر، ترانه سرا و برنامه ساز رادیو و تلویزیون در گورستان فارست لاون لس آنجلس برگزارشد.

این مراسم که به همت گردانندگان تلویزیون پارس و باهمکاری گروه یاران و تلویزیون تصویرایران برگزار شده بود با پخش سرود ای ایران آغاز شد و پس از یک معرفی توسط مهرداد پارسا برنامه ساز تلویزیون پارس و ادای احترام به اعضای خانواده تورج نگهبان – همسر، پسر و دو دختر او، علیرضا میبدی برنامه ساز رادیویی و یکی از دوستان و همکاران زنده یاد نگهبان گفت:

«آدمهایی چون تورج نگهبان که دست آوردهای بزرگی دارند، هرگز نمی میرند. چنانچه در طول روز ما بارها و بارها اشعار مولانا، سعدی و حافظ را با آواز شجریان و شهرام ناظری میشنویم. زندگی جاودانه تورج نگهبان از امروز آغاز میشود و تا روزی که ترانه هایش شنیده میشود او به حیات خود ادامه میدهد. با این وجود بزرگترین و حیرت انگیز ترین استعداد تورج را باید در انسان بودن او یافت. انسانی که نه بدی را می دانست و نه بدی را می شناخت.»

مراسم با اجرای آوازین «بشنو از نی» مثنوی توسط خواننده ساکن لس آنجلس شهلا سرشار ادامه یافت و سپس فرهنگ فرهی نویسنده و پژوهشگر درباره ترانه ها، آثار و اندیشه های تورج نگهبان سخن گفت و دلبستگی عمیق وی به فرهنگ و هنر ایران که حتی در روزهای بیماری و خستگی جسمی ناشی از آن، اورا به دانشگاه استانفورد و ایراد سخنرانی درباره فرهنگ و ادب ایران برای دانشجویان ایرانی این دانشگاه کشاند.

خانم هما احسان، نویسنده، نمایشنامه نویس و برنامه ساز رادیو و تلویزیون سخنران بعدی بود که در مورد تورج نگهبان و زندگی عرفانی که او گزیده بود صحبت کرد و اینکه چگونه «درهستی از نوع عرفانی آن نیستی وجود ندارد» و خطاب «به آنهایی که او را گم کرده اند میگویم که حلقه دوم، او را از کلامش می شناسند. از امروز تازه یکبار دیگرنگهبان را کشف میکنند و از امروز مکرر میشنویم که او سراینده بیش از هزار ترانه بوده است.»

از سخنرانان دیگر مراسم ترحیم زنده یاد تورج نگهبان، منوچهر سخایی بود که از دست دادن نگهبان را «فرو ریختن ستونی از کاخ ترانه خواند». جهانبخش پازوکی پیامی از سوی استاد جلیل شهناز و استاد حسن کسائی که حاوی تسلیت به خانواده و همه دوستداران تورج نگهبان بود را برای حاضران خواند و هما میرافشار نگهبان را با هومر و ایلیاد مقایسه کرد که با سرودهای حماسه ای خود با دیوانگان جنگجوی مبارزه میکردند.

پس از سخنرانی کوتاهی توسط حسن خیاط باشی یکی دیگر از دوستان نگهبان، مراسم ترحیم با خواندن اشعار عرفانی توسط یکی از اعضای فرقه فقرای نعمت اللهی سلطان علی شاهی گنابادی به پایان رسید. پس از عبور حاضران از مقابل تابوت تورج نگهبان که در پرچم ایران پیچیده شده بود و اطراف آن را تاج گلهای بیشماری از طرف جامعه هنری لس آنجلس پوشانده بود، حاضران در مراسم، برای تشییع جنازه به سوی محل خاکسپاری رفتند.

در حین اجرای این مراسم که بصورت سنتی و شیوه متداول فرقه دراویش نعمت اللهی گنابادی انجام میشد، عده ای از بدرقه کنندگان از زبان عربی و خواندن آیات قرآن ایراد گرفتند و در مدت کوتاهی این مراسم به جنگ لفظی میان دو دسته حاضران تبدیل شد، تا جائی که اعضای خانواده و بازماندگان ناچار شدند اعلام کنند خاکسپاری بطور خصوصی برگزار خواهد شد و به این صورت مراسم خاکسپاری به شیوه دراویش ادامه یافت.

مراسم خاکسپاری تورج نگهبان در ساعت شش بعد از ظهر به پایان رسید و قرار است روز پنجشنبه آینده مراسم یادبودی در تالار «اسکاتیش رایت سنتر» لس آنجلس برگزار شود.

XS
SM
MD
LG