لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

مقامات افغانستان خواهان باقی ماندن سربازان خارجی در آن کشور هستند


مقامات دولت افغانستان می گویند آنها می خواهند سربازان خارجی در کشور باقی بمانند، هرچند که یک حمله هوائی آمریکا را که گزارش می رسد ده ها غیر نظامی در آن کشته شدند محکوم می کنند.

سخنگوی حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، امروز سه شنبه به خبرنگاران گفت دولت نمی خواهد سربازان بین المللی خارج شوند تا آن که نیروهای افغان قادر شوند از کشور بدون کمک خارجی دفاع کنند.

این موضوع پس از آن عنوان می شود که دولت افغانستان، در پی حمله هوائی روز جمعه در ولایت هرات، درخواست کرد در حضور سربازان خارجی در کشور بازنگری شود.

روز سه شنبه، سازمان ملل متحد گفت شواهد قانع کننده ای پیدا کرده است که نشان می دهد ۹۰ شهروند افغان، که اکثرا کودک بودند، در عملیات ائتلاف به فرماندهی آمریکا کشته شدند.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به افغانستان، در بیانیه ای گفت یافته های هیات کمک سازمان ملل بر اظهارات شاهدان و منابع دیگر استوار است.

وزارت دفاع آمریکا می گوید حمله هوائی اقدامی مشروع علیه یک هدف طالبان بود که در جریان آن ۲۵ ستیزه گر و پنج غیر نظامی کشته شدند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است حمله به یک مجتمع نظامی مظنون در کشتن هدف اصلی آن ، ملا صدیق فرمانده طالبان، موفق شد.

در رویدادی جداگانه، گزارش هایی که در مورد آزاد شدن یک امداد گر ژاپنی می رسد ضد و نقیض است. گروهی از مردان مسلح کازویا ایتو را که s سال دارد، بامداد سه شنبه هنگامی که در پروژه ای در ولایت ننگرهار سرگرم کار بود ربودند.

ایتو با یک گروه غیر دولتی که کلینیک هایی را در افغانستان و پاکستان اداره می کند، همکاری دارد.

XS
SM
MD
LG