لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

نگاهی به گزارش سالانه جمعیت جهان


بر اساس داده های دفترمرجع جمعیت مستقر در واشنگتن، فقیرترین کشورهای جهان از آمار زاد و ولد بالاتر و در مقایسه با کشورهای صنعتی و ثروتمند ازجمعیت بیشتری برخوردارند.

کارل هاب، یکی از هم مولفان اسناد داده های جمعیت جهان می گوید: «روند رشد جمعیت به سمت کشورهای فقیرتر دنیا تغییر کرده و چنین رشدی در کشورهای ثروتمندتر کاهش بیشتری داشته است، بنابراین شکاف کنونی که ما در حال حاضر در رشد جمعیت مشاهده می کنیم عمیق تر از هر دوره تاریخی دیگر در جهان است.»
آقای هاب برای ارایه نمونه ای از این شکاف به مقایسه ایتالیا با جمهوری دموکراتیک کنگو اشاره می کند که امروز هر دو کشور از تعداد جمعیت تقریبی مشابهی برخوردارند اما انتظار می رود جمعیت ایتالیا تا سال ۲٠۵٠ میلادی از ۶۰ به ۶۲ میلیون افزایش یابد.
این درحالیست که پیش بینی شده که جمعیت کنگو از ۶۷ میلیون به ۱۸۹ میلیون و تقریبا" به سه برابر افزایش یابد و علت عمده چنین رشدی این است که نرخ زاد و ولد در کنگو پنج برابر بیش تر از ایتالیاست.

آقای هاب یادآوری می کند در بررسی های مقایسه ای متوجه شدیم که در ایتالیا ۵۶۸ هزار نوزاد متولد شده، در حالیکه در کنگو در حدود سه میلیون تولد ثبت شده که چنین رقمی از شکاف عمیق نرخ رشد زاد و ولد در این دو کشور حکایت می کند.
بر اساس داده های منتشرشده در ارقام هفته جاری، رشد جمعیت جهان تا سال ۲٠۵٠ میلادی از ۶⁄٧ میلیارد به ۹⁄۳ میلیارد بالغ خواهد شد.
در حقیقت طی چندین دهه آینده جمعیت بسیاری از کشورهای ثروتمند جهان کاهش خواهد یافت و کشورهای همچون ایالات متحده، علیرغم کاهش نرخ زاد و ولد، رشد جمعیت خود را با مهاجرت متعادل می کنند.

لیندا جاکوبسن، یک مقام دفتر مرجع جمعیت می گوید معادل نیمی از جمعیت هند رشد خواهد کرد اما رشد جمعیت چین که امروز پر جمعیت ترین کشور جهان است با کندی قابل توجهی روبرو خواهد بود.
خانم جاکوبسن می گوید این به این معناست که بر اساس داده های دفتر مرجع جمعیت جهان، تا سال ۲٠۵٠ میلادی، هند به پر جمعیت ترین کشورجهان بدل می شود و چین و ایالات متحده به ترتیب به مقام های دوم و سوم کشورهای پرجمعیت جهان نائل خواهند شد.
تا اواسط قرن جاری، جمعیت آفریقا به دو برابر و به رقمی معادل دو میلیارد افزایش می یابد.
نرخ زاد و ولد بیشتر و وضعیت نامساعد بهداشتی و پزشکی در کشورهای فقیر ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

در بسیاری ازنقاط جهان، تولد نوزادان یکی از عوامل عمده مرگ و میر است اما آقای کارل هاب می گوید عوامل موثر بر شانس این که یک زن در طول عمرخود از پیامدها و نارسایی های ناشی از وضع حمل و یا تولد نوزاد جانش را از دست بدهد به طورخارق العاده ای متفاوت هستند.
وی می گوید، «در کشورهای توسعه یافته، احتمال مرگ ناشی از عوارض بارداری یک در هر ۷۳۰۰ زن است.»
اما در آسیای شرقی، این رقم به یک در هر ۱۲۰۰ زن، در شمال آفریقا یک در هر۲۱۰، در جنوب آسیا یک در هر۶۱ و در نهایت در صحرای آفریقا یک در هر ۲۲ زن کاهش می یابد.

تردیدی نیست که خدمات پزشکی بهتر، یکی از عوامل مهم بهبود شرایط بارداری و عوارض ناشی از وضع حمل است اما درعین حال کاهش تعداد بارداری نیز تاثیر چشمگیری بر سلامت زنان و کاهش مرگ و میر آنها دارد.
خانواده های پرفرزند، گاه برای تامین مواد غذایی کافی با مشکل مواجه می شوند.

ریچارد شولکین، یک مقام دفتر مرجع جمعیت خاطرنشان می کند در واقع پیامدهای تغذیه نامناسب در سالهای اول زندگی عاملی قلمداد می شود که تاثیرات منفی آن در سراسر عمر به فرد تحمیل خواهد شد.
آقای شولکین می گوید، «بخش عظیمی ازجمعیت جهان از دسترسی به غذای کافی و یا حتی غذای مناسب محروم هستند. چنین معضلی غالبا" در کودکان به ممانعت از رشد منجر می شود. این به آن معناست که این کودکان به طور چشمگیری در مقایسه با کودکان هم سن خود کوتاه قدتر هستند. توقف رشد ارتباط مستقیمی با نارسایی های شناختی، و در بزرگسالی با نارسایی های خلاقیت و کاهش بهره وری دارد.»
دفتر مرجع جمعیت گزارش می دهد در کشورهای در حال توسعه در هر پنج نفر یک نفر دچار سو تغذیه است و در برخی کشورها، بیش از نیمی ازجمعیت از دسترسی به غذای کافی محروم اند.

XS
SM
MD
LG