لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۳

بازيهای المپيک پکن پايان گرفت و پرچم ميزبانی آتی به لندن داده شد


چين ميزبانی بازيهای المپيک را با برگزاری مراسمی با شکوه، که هنرنمائی خوانندگان سرشناس بريتانيائی و رقص های سنتی نيز بخشی از آن بود، به پايان برده است.

بيش از نود هزار نفر، يکشنبه شب ، در استاديوم اصلی المپيک پکن، موسوم به آشيانه پرندگان، همچنين شاهد آتش بازی خيره کننده ای بودند که با نقش بستن حلقه های المپيک برفراز اين استاديوم همراه بود.

ژاک روژه رئيس کميته بين المللی المپيک به جمعيت تماشاگر و ورزشکاران گفت الپميک به جهان فرصت بيشتر شناختن چين، و به چين، فرصت بيشتر شناختن جهان را عرضه کرد. وی با اعلام رسمی پايان بازيهای المپيک در پکن، جهانيان را به جمع شدن چهار سال بعد در لندن برای شرکت در بازيهای المپيک سال 2012 دعوت کرد.

در اوج اين مراسم، شهردار پکن پرچم المپيک را به همتای لندنی خود تحويل داد. بلافاصله، Leona Lewis خواننده سرشناس بريتانيائی با اجرای برنامه ای که Jimmy Page گيتاريست آن بود ميزبانی لندن را برای بازيهای آتی المپيک به شادمانی کشاندند . David Beckham ستاره فوتبال نيز سوار بر يک اتوبوس دو طبقه ، و با پرتاب توپ به ميان جمعيت، در تاکيد بر ميزبانی لندن به اين دو ستاره موسيقی ملحق شد.

گرچه انتقاد از کارنامه حقوق بشری چين همواره در حاشيه بازيهای المپيک پکن مطرح بود ، با اينحال چين برای برگزاری بی عيب و نقص اين المپيک شانزده روزه مورد تحسين نيز قرار گرفته است.

چين همچنين در کسب مدال های طلا، با گرفتن پنجاه و يک مدال، در رديف اول جا گرفت.

آمريکا در کسب مجموعه مدالها، با گرفتن صد و ده مدال، اول، چين با صد مدال، دوم، و روسيه با هفتاد و دو مدال، سوم، شدند.

XS
SM
MD
LG