لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

به مناسبت خاتمه مسابقات المپیک چین ضیافتی برای رهبران جهان ترتیب داد


به مناسبت پایان گرفتن بازی های المپیک پکن رییس جمهوری چین و همسرش، امروزمیزبان ضیافتی برای چندین تن از رهبران جهان و مقامات کمیته بین المللی المپیک بودند.

هو جین تائو رییس جمهوری چین و همسرش امروز میزبان میهمانان عالیرتبه ای چون گوردون براون نخست وزیر بریتانیا کارل شانزدهم پادشاه سوئد و پراچاندا نخست و زیر نپال و همچنین مقامات کمیته بین المللی المپیک بودند.

شامگاه یکشنبه نیز مراسم رسمی پایانی بازی های المپیک برگزار می شود و از آن جا که مسابقات بعدی المپیک در سال ۲۰۱۲ در بریتانیا برگزار خواهد شد، امشب پرچم المپیک به مقامات بریتانیایی تحویل داده خواهد شد.

مراسم پایانی مسابقات المپیک در استادیوم ملی چین موسوم به آشیانه پرنده انجام می شود و چون مراسم گشایش آن با شکوه بسیاری همراه خواهد بود.

چین بیش از ۴۰ میلیارد دلار برای برگزاری مسابقات المپیک پکن صرف کرده که به گفته ای برای نشان دادن پیشرفت های اقتصادی آن کشور بوده است.

در حالی که چین برای پایان المپیک ۲۰۰۸ آماده می شد فعالان حقوق بشر در هنگ کنگ برای اعتراض به نقض حقوق بشر در آن کشور بویژه در طول بازی های المپیک به یک تظاهرات آرام دست زدند.

تظاهر کنندگان با حمل مدال هایی به شکل مدال های المپیک و پرچم هایی که بر روی آن ها دستبندهایی به شکل حلقه های المپیک نقش شده بود با دادن شعار به راهپیمایی پرداختند. این فعالان خواستار بهبود شرایط حقوق بشر در چین بودند.

رهبر تظاهر کنندگان گفت، «در طول مسابقات المپیک وضعیت حقوق بشر در چین بدتر شد. بسیاری از شهروندان پکن مجبور شدند شهر را ترک کنند کارخانه ها بسته شد و دولت کسانی را که می خواستند راهپيمايی کنند فریب داد.

برگزار کنندگان مسابقات المپیک وعده داده بودند که در طول مسابقات سه ناحیه را برای برگزاری تظاهرات تعیین کنند ولی ۷۷ درخواست برای تظاهرات رد شد و یا با انصراف رو برو گشت.

گروه های مدافع حقوق بشرمی گویند انتخاب سه ناحیه خاص برای تظاهرات از سوی دولت چین فقط برای این بوده که ظاهرا نشان دهد برگزاری مسابقات با استاندارد های بین المللی هماهنگی دارد ولی مقامات امنیتی کسانی را که تقاضای برگزاری تظاهرات را کرده بودند بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG