لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۴

سناتور مک کین، انتخاب سناتور بایدن را تلفنی به وی تبریک گفت


بلافاصله پس از آن که در نخستین ساعات بامداد روز شنبه دوم شهريورماه (بیست و سوم اوت) سناتور اوباما، جو بایدن سناتور دموکرات از ایالت دلاور را به عنوان معاون ریاست جمهوری آمریکا در برگه انتخاباتی خود معرفی کرد، ستاد انتخاباتی سناتور مک کین در یک آگهی تلویزیونی سی ثانیه ای به اظهارات منفی سناتور بایدن در باره سناتور اوباما اشاره کرد.

سناتور بایدن، که رياست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده دارد، در سال گذشته و هنگامی که خود کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا شده بود گفت سناتور اوباما به اندازه کافی دارای تجربه نیست تا بتواند رهبری کشور را در دست بگیرد، اما کمی پیش از آن گفته بود افتخار میکند با سناتور مک کین در برگه انتخاباتی اش همراهی کند.

با این همه، یکی از مشاوران سناتور مک کین بامداد روز شنبه به خبرنگار شبکه تلویزیونی CNN گفت سناتور مک کین در یک گفتگوی کوتاه تلفنی با سناتور بایدن به وی تبریک گفته است. سخنگوی ستاد انتخاباتی سناتور مک کین این گفتگوی تلفنی را بسیار خوشآیند توجیه کرد. سناتور مک کین و سناتور بایدن سالهاست که روابط نزدیک و دوستانه ای با یکدیگر دارند.

با این انتخاب، سناتور بایدن که در فراست و سخنوری شهرت دارد، میتواند جای خالی تجربه کافی سناتور اوباما را در سیاست خارجی و امنیت ملی پر کند. هر چند که در همین فاصله کوتاه ستاد انتخاباتی سناتور مک کین از این فرصت استفاده کرده و گفته است هیچ انتقادی بیش از گزینش سناتور بایدن نمیتواند دلیل بی تجربگی سناتور اوباما باشد. سخنگوی سناتور مک کین در این باره گفت سناتور بایدن خود پیش از این از تشخیص ضعیف سناتور اوباما در سیاست خارجی سخن گفته است.

سناتور بایدن که خود به جنگ عراق راًی مثبت داده، سالهاست که یکی از منتقدان سرسخت حضور آمریکا در عراق است. سناتور بایدن تا بحال هشت بار به عراق سفر کرده و از کم و کيف حضور نیروهای آمریکائی در عراق آگاه است. علاوه بر آن، وی ۲ بار به افغانستان و پاکستان نیز سفر کرده است. با این همه، پسر سناتور بایدن از ماه اکتبر آینده ماًموریت خود را در نیروهای نظامی آمریکا در عراق آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG