لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

کشتی جنگی آمريکا با کمک های نوعدوستانه به گرجستان رسيد 


يک کشتی جنگی نيروی دريائی آمريکا، حامل کمک های نوعدوستانه و مايحتاج عمومی برای کسانی که در جنگ ميان سربازان روسيه و گرجستان آواره شدند ، وارد بندر باتومی گرجستان شده است.

ناو USS McFaul که امروز، يکشنبه، با محموله هائی از بسته های بهداشتی حاوی صابون، خمير دندان و مسواک ، غذای اطفال، پتو و مايحتاج ديگر به اين بندر دريای سياه رسيد ، نخستين کشتی از چندين کشتی آمريکائی است که انتظار ميرود ظرف چند روز آينده محموله های امدادی بيشتری را به گرجستان برسانند.

Henrietta Fore رئيس آژانس آمريکائی عمران بين المللی ميگويد کمک هائی به ارزش سيزده ميليون دلار وارد شده است، و ارسال کمک های بيشتر در برنامه کار است.

در همين حال امروز يک قطار باری حامل نفت از آذربايجان، در راه ساحل گرجستان در دريای سياه، در نزديکی شهر گوری، که تا جمعه گذشته در اشغال نيروهای روسيه بود، منفجر شد.

تصاوير تلويزيونی ستون عظيمی از دود را نشان ميداد که از لاشه مشتعل قطار به آسمان ميرفت. مقامات گرجستان معتقدند انفجار ناشی از برخورد قطار به يک مين زمينی بوده است

Kakha Lumaya مسول امور امنيتی گرجستان به صدای آمريکا گفت نيروهای روسيه هنوز جاده های اصلی و بخش عمده ای از قلمرو گرجستان را در کنترل دارند.

آمريکا و اتحاديه اروپا تاکيد ميکنند که اشغال گرجستان ناقض آتش بسی است که اوايل اين ماه با ميانجيگری فرانسه حاصل شد.

روز شنبه صدها معترض با جمع شدن در مقابل لنگرگاه بندر پوتی در ساحل دريای سياه خواستار خروج سربازان روسيه از اين شهر شدند.

مسکو ميگويد به آتش بس با تفليس عمل کرده است. اما سربازان روسيه، علاوه بر پوتی در بعضی از نواحی استراتژيک خارج از مناطق موسوم به محدوده های امنيتی نيز به گشت زنی و مراقبت ادامه ميدهند. روسيه ميگويد حق دارد در اين نواحی نيرو داشته باشد.

گوردون جاندرو سخنگوی دولت بوش روز شنبه گفت روسيه با ايجاد پست های بازرسی يا تاسيساتی دائمی در گرجستان، آتش بس را نقض ميکند. وی گفت آمريکا خواستار توضيحاتی روشن کننده در باره فعاليت های روسيه در گرجستان است.

آناتولی نوگوويتسين، ژنرال ارشد روسیه ميگويد ادامه حضور سربازان روسيه در داخل قلمرو گرجستان نقض موافقتنامه آتش بسی نيست که مسکو و تفليس اوايل اين ماه امضا کردند. وی گفت نيروهای ويژه گرجستان عمل نظامی جديدی را در اوسيتيای جنوبی تدارک می بينند، و استقرار سربازان روسيه در آن مواضع برای تضمين صلح است.

خبرنگارانی که پس از خروج نيروهای روسيه از گوری از اين شهر ديدن کردند ميگويند از وارد شدن آسيب هائی عمده و غارت و چپاول خبر ميدهند. ويديوهائی که روی اينترنت نيز گذاشته شده است نشان ميدهد که سربازان روس شيشه ها ضد گلوله بانکها را در ميدان اصلی شهر درهم می شکنند.

قانونگذاران در تفليس، روز شنبه به اتفاق آراء اختيارات اضطراری ايام جنگ را برای ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری به مدت پانزده روز تمديد کردند.

رفتن ارتش گرجستان به اوسيتيای جنوبی در اوايل اين ماه واکنش گسترده روسيه را در پی داشت، و مسکو تعداد زيادی تانک و هزاران سرباز را به گرجستان فرستاد.

XS
SM
MD
LG