لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

ارتش آمريکا تحقيق راجع به کشته شدن غيرنظاميان در افغانستان را شروع کرد


ائتلاف تحت رهبری آمريکا در افغانستان از شروع تحقيق در باره اتهام کشته شدن دهها غير نظامی در يک حمله هوائی روز جمعه خبر داده است. ائتلاف در اطلاعيه ای که امروز، شنبه، منتشر شد ميگويد تمامی اتهامات راجع به کشته شدن غير نظاميان بسيار جدی گرفته ميشود.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان حمله را تقبيح و محکوم کرده است و ميگويد با مقامات امنيتی محلی هماهنگ نشده بود.

نمايندگی سازمان ملل متحد در افغانستان ميگويد پيش از هرگونه نتيجه گيری مهم است روشن شود چه اتفاقی رخ داده است.

مقامات آمريکائی و افغان در باره تلفات در عمليات ناحيه شينداد در ولايت هرات ارقامی متفاوت ارائه داده اند.

يک سخنگوی آمريکائی ميگويد سی ستيزه گر کشته شدند. وزارت کشور افغانستان روز جمعه گفته بود هفتاد و شش غير نظامی، که کودکان و زنان نيز جزو آنان بودند، در حمله کشته شدند. گزارشی مستقل از شمار تلفات وجود ندارد.

امروز صدها نفر از سکنه روستای عزيزآباد، که عمليات در آنجا انجام گرفت، تظاهراتی خشمگينانه برپا کردند. روستائيان به سربازان افغان، که سعی به کمک رسانی داشتند، سنگ پرتاب کردند، و سربازان وادار به شليک گلوله شدند. گزارشها از مجروح شدن دست کم شش نفر حکايت دارد.

مقامات آمريکائی ميگويند حمله هوائی در هرات پس از آن انجام گرفت که ستيزه گران به سربازان مامور تعقيب يک فرمانده سرشناس طالبان حمله کردند.

آقای کرزی از نيروهای بين المللی خواستار تغيير در استراتژی های جنگ عليه ترور شده است و ميگويد حملات هوائی ناتو و آمريکا در افغانستان فقط غيرنظاميان را می کشد.

امروز پليس از کشته شدن دست کم ده غير نظامی در منفجر شدن اتوبوسی خبر داد که در ولايت جنوبی قندهار از روی يک بمب جاده ای گذشته بود.

پليس همچنين از کشته شدن هفده ستيزه گر توسط نيروهای امنيتی افغان در جريان زدوخوردی که امروز در ولايت جنوبی هلمند رخ داد خبر داده است.

XS
SM
MD
LG