لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

ستایش ها و انتقادها از میزبان المپیک تابستانی شدت گرفته است


چین در حالی که وارد آخرین روز برگزاری رقابت های ورزشی در بازی های المپیک ۲۰۰۸ می شود، با ستایش ها و انتقادهایی را برای برعهده گرفتن میزبانی این رویداد بین المللی ورزشی روبرو است.

پیتر اوبروث، رییس کمیته المپیک ایالات متحده، می گوید بازی های پکن از نظر ورزشکاران و کمیته بهترین بوده است. او می گوید چینی ها با به وجود آوردن دهکده المپیک و فراهم آوردن امکانات و تاسیسات دیگر، کاری باور نکردنی انجام دادند.

بسیاری بر این باورند که بازیهای المپیک یک کودتای روابط عمومی برای چین بود و به پکن کمک کرد چهره جدیدی از چین به عنوان کشوری مدرن که می خواهد با بقیه جهان درهم بیامیزد ارائه دهد. آنچه روشن نیست این است که بازی ها تا چه اندازه شیوه تفکر رهبران چین را تغییر داده است.

سخنگوی کمیته المپیک چین چند روز پیش به رسانه های خارجی تاخت و آنها را به جهت گیری در پوشش خبرهای رویدادهای ورزشی متهم کرد. ویانگ وی، خبرنگارانی را که از او پرسیده بودند آیا با توجه به وضعیت حقوق بشر در چین، اقدام کمیته بین المللی المپیک در موافقت با برگزاری بازی های در پکن درست بود یا نه، ملامت کرد.

نیویورک تایمز در سرمقاله ای به چین به دلیل آنچه آنرا اقتدار حزب کمونیست در اداره بازی های المپیک می نامد مدال طلا می دهد و می گوید باز یها در حالی که به چین کمک کرد نفوذ بین المللی اش را تقویت کند، اما پکن توانست این کار را بدون دادن هیچ امتیازی انجام دهد.

ژاک روگ، رییس کمیته بین المللی المپیک، می گوید به باور او تاریخ به بازی های المپیک در پکن بعنوان «مرحله برجسته ای در دگرگونی عالی چین» نگاه خواهد کرد.

اما طرفداران حقوق بشر می گویند بازی ها فقط کنترل دولت چین بر شهروندانش را بیشتر کرد و بر نقض حقوق بشر شدت بخشید.

XS
SM
MD
LG