لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

ژنرال ارشد روسيه ميگويد سربازانش در بخش هائی از گرجستان باقی ميمانند


يک ژنرال ارشد روسيه ميگويد نيروهايش در بخش هائی از گرجستان باقی ميمانند، و تفليس را متهم کرده است که موجی جديد از حملات را در اوسيتيای جنوبی تدارک می بيند.

ژنرال آنتونی نوگوويستنی امروز، شنبه، در مسکو به خبرنگاران گفت نيروهای کشورش به گشت زنی و مراقبت در شهر بندری پوتی در ساحل دريای سياه، و نيز در مناطقی که خارج از يک محدوده امنيتی است، ادامه ميدهند.

ژنرال نوگوويستنی همچنين هشدار داد اگر آمريکا به گرجستان برای بازسازی ارتش کمک کند، روسيه نيروهای خود را در گرجستان بيشتر خواهد کرد.

ژنرال نوگوويستنی از عمليات روسيه دفاع کرد و گفت اين عمليات در چارچوب شرايط آتش بسی است که با ميانجيگری فرانسه حاصل شد.

پيشتر مقامات گرجستان و شاهدان گفته بودند نيروهای روسيه کماکان در شهر عمده شمالی گوری ، و در نزديکی شهرک سناکی، مستقر هستند.

صدها گرجستانی امروز برای ابراز ناخشنودی به ادامه حضور روسيه به خيابانها رفتند و در نزديکی پست های بازرسی روسها در گوری و پوتی پرچم تکان دادند.

پارلمان گرجستان امروز اختيارات اضطراری و ويژه ايام جنگ را برای ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری به مدت پانزده روز ديگر تمديد کرد.

در همين حال ادوارد کوکوتی رهبر اوسيتيای جنوبی ميگويد امروز به مسکو سفر ميکند. کوکوتی گفت از روسيه خواهد خواست که استقلال اوسيتيای جنوبی را به رسميت بشناسد.

تحولات اخير مجددا روسيه را با غرب رو در رو کرده است.

پرزيدنت بوش و نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه روز جمعه در تماسی تلفنی از روسيه برای قصور در اجرای توافق آتش بس انتقاد کردند.

مقامات روسيه از جمله آناتولی سرديوکوف وزير دفاع تاکيد ميکنند که فراخوانی نيروها از گرجستان طبق توافق آتش بس انجام گرفته است.

ورود ارتش گرجستان به اوسيتيای جنوبی در اوايل اين ماه واکنش گسترده روسيه را در پی داشت، و مسکو تعداد زيادی تانک را با هزاران سرباز به گرجستان فرستاد.

XS
SM
MD
LG