لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

روسيه ميگويد خروج از گرجستان را طبق توافق آتش بس انجام داده است


وزير دفاع روسيه ميگويد نيروهای کشورش خروج از گرجستان را طبق توافق آتش بسی که با ميانجيگری فرانسه حاصل شده بود به انجام رسانده اند، و فقط سربازانی باقی مانده اند که محدوده ای امنيتی را در آن کشور منطقه قفقاز اداره ميکنند.

آناتولی سرديوکوف اين اطلاعيه را امروز، جمعه، پس از آن صادر کرد که خبرنگاران خروج و حرکت ستونهائی از کاميون ها و زرهپوش ها را در مسيری شمالی به سوی مناطق انشعابی اوسيتيای جنوبی و آبخاز تائيد کردند.

در مسکو Anatoly Nogovitsyn ژنرال ارشد روسی گفت سربازان کشورش در هجده پست بازرسی در محدوده امنيتی اطراف اوسيتيای جنوبی ، که فرودگاه نزديک به شهر سناکی نيز بخشی از آن است، باقی ميمانند. اما دامنه خروج نهائی روسيه هنوز روشن نيست زيرا مقامات نظامی روسيه ميگويند سربازان پست های بازرسی در جاده اصلی شرقی – غربی گرجستان را حفظ ميکنند.

در واشنگتن رابرت وود، يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا تائيد کرد که نيروهای روسيه خروج از گرجستان را شروع کرده اند، اما گفت روسها بدون هيچگونه شک و ترديدی، در عمل کردن به توافق آتش بس ، قصور و کوتاهی ميکنند. وی ايجاد پست های بازرسی و محدوده امنيتی را موارد حاکی از تخلف توصيف کرد.

دميتری مدويدوف رئيس جمهوری روسيه قول خروج نيروها را تا امروز داده بود. اما ژنرال Vladimir Boldyrev فرمانده ارشد در نيروی زمينی روسيه روز پنجشنبه گفت برای تکميل خروج نيروهايش از گرجستان ده روز وقت لازم است.

در همين حال John Craddock ژنرال آمريکائی فرمانده ارشد ناتو امروز در تفليس به خبرنگاران گفت سربازان روسيه خروج ازگرجستان را با آهنگی کند و ملايم انجام ميدهند.

در بعضی از گزارش های امروز وسائل ارتباط جمعی جابجائی نيروهای روسيه از مواضع شان در گرجستان بسيار اندک توصيف شده بود. در همين حال شاهدان در شهر بندری پوتی در ساحل دريای سياه نيز گفتند نيروهای روسيه در نزديکی يک جاده اصلی سنگر می سازند.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه به ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان گفت آمريکا انتظار دارد روسيه به موافقتنامه خروج نيروها عمل کند و به آنچه که وی محاصره گرجستان ناميد پايان بدهد.

رفتن گرجستان به اوسيتيای جنوبی در اوايل ماه واکنش گسترده روسيه را در پی داشت، و مسکو انبوهی از تانک و سرباز را به گرجستان فرستاد.

XS
SM
MD
LG