لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

خروج کامل ولی مشروط نيروهای آمريکائی از عراق در سال ۲۰۱۱ مورد توافق قرار گرفت


گزارش شده است که مذاکره کنندگان آمريکا و عراق در مورد خروج کامل سربازان آمريکائی از عراق در سال ۲۰۱۱ به توافق رسيده اند، مشروط بر آنکه شرايط درست و موافق باشد.

امروز، جمعه، اظهارات مقاماتی رسمی نقل شد که گفته اند پيش نويس توافق توصيه ميکند نيروهای آمريکائی در ژوئن ۲۰۰۹ از شهرهای عراق خارج شوند.

محمد ال حاج حمود مذاکره کننده عراق ميگويد گرچه هر دو طرف در مورد جدول زمانی اتفاق نظر دارند، اما آهنگ خروج سربازان آمريکائی می تواند با توجه به اوضاع و شرايط در عراق عوض شود.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا که روز پنجشنبه سفری کوتاه به بغداد داشت گفته است هر دو طرف به قراردادی امنيتی که آينده نيروهای آمريکائی را در عراق مشخص ميکند، نزديک شده اند. اما خانم رايس عليه آنچه که يک جدول زمانی آرزومندانه ، بجای تاريخ هائی قاطع، برای خروج نيروهای آمريکائی از عراق توصيف کرد، هشدار داد.

هشيار زيباری وزير امورخارجه عراق پس از مذاکرات گفت پيش نويس قرارداد امنيتی برای بررسی نوری المالکی نخست وزير فرستاد شده است.

مقتدا صدر واعظ افراطی شيعه سفر خانم رايس را تقبيح کرد و از رهبران عراق خواست هرگونه قراردادی را که به نيروهای آمريکائی اجازه بدهد تا به گفته او به اشغال عراق ادامه دهند رد کنند.

مقامات آمريکائی ميگويند قرارداد امنيتی پيشنهادی خروج نيروهای رزمی آمريکا از شهرهای عراق و جابجائی پايگاهها در عراق را در ژوئن آينده توصيه ميکند.

قرارداد امنيتی ناظر بر وضعيت سربازان آمريکائی در عراق پس از انقاضای ماموريت سازمان ملل متحدی آنان در پايان سال جاری است.

دو طرف همچنين در مورد حد و حدود مصونيت سربازان آمريکائی از قوانين عراق گفتگو ميکنند.

دولت بوش ميگويد هنگامی که توافق حاصل شود کنگره را با خبر ميکند، اما قرارداد را برای تائيد به قانونگذاران ارائه نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG