لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

افغانستان می گوید ده ها غیر نظامی در عملیات علیه ستیزه گران کشته شده اند


وزارت کشور افغانستان می گوید در حملات هوائی آمریکا علیه هدف های ستیزه گران در غرب کشور، ده ها غیر نظامی کشته شده اند.

ائتلاف به فرماندهی آمریکا عملیاتی را که روز پنجشنبه در ناحیه شینداد در ایالت هرات صورت گرفت تایید کرد، اما گفت سی ستیزه گر کشته شدند و تلفاتی به غیر نظامیان وارد نیامد. مقامات آمریکائی می گویند زد وخورد پس از شبیخون ستیزه گران به سربازان، در حالی که آنها به دنبال یک فرمانده طالبان بود، درگرفت.

وزارت کشور افغانستان امروز، جمعه، در اطلاعیه ای گفت در عملیات دست کم ٧٦ غیر نظامی، شامل زنان و کودکان کشته شدند. پیشتر، وزارت دفاع افغانستان گفت پنج تن از کشته شدگان غیرنظامی بودند.

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، از نیروهای بین المللی خواسته است استراتژی خود را در جنگ با تروریسم تغییر دهند و می گوید حملات هوائی ناتو و آامریکا در افغانستان فقط غیر نظامیان را می کشد.

روز جمعه همچنین ائتلاف گفت یکی از سربازان آن در شرق افغانستان کشته شد. مقامات نظامی جزییات بیشتری در مورد این حادثه یا ملیت سرباز ارائه ندادند.

ائتلاف می گوید نیروهایش همچنین روز پنجشنبه به حملات هوائی در ایالت کاپیسا دست زدند و چندین ستیزه گر را کشتند.

پلیس نیز می گوید سربازان افغان و خارجی روز پنجشنبه در زدوخورد هایی در ایالت اوروزگان یازده سیتزه گر را کشتند.

و ناتو می گوید نیروهایش در افغانستان شامگاه پنجشنبه گلوله های متعدد توپ به پاکستان شلیک کردند. این آتشباری پس از آن صورت گرفت که ارتش پاکستان تایید کرد ستیزه گران برای پرتاب راکت به یک پایگاه ناتو در ایالت پکتیا آماده می شوند. سربازان نتوانستند تعداد ستیزه گرانی را که کشته شدند تایید کنند، زیرا آنها در داخل پاکستان بودند.

XS
SM
MD
LG