لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۹

سناتور مک کین در رقابتهای ریاست جمهوری آمريکا به سناتور اوباما بسیار نزدیک است


بنا بر اعلام شبکه خبری تلویزیونی CNN در روز پنجشنبه بیست و يکم ماه اوت، سناتور اوباما با ۴۵ درصد و سناتور مک کین با ۴۴ درصد پا بپای یکدیگر در نظر سنجی های سراسری حرکت میکنند. فاصله ای که سناتور اوباما یک ماه پیش در آن، ۸ درصد پیشی داشته است.

این نظر سنجی که از سوی CNN و بر پایه نظر سنجی های سراسری هفت مؤسسه مهم تحقیقاتی در هفته گذشته انجام شده نشان میدهد که سناتور جان مک کین اکنون به مرزی که تا بحال در انحصار سناتور اوباما بود بسیار نزدیک شده است.

این در حالی است که هنوز ۱۱درصد از کسانی که مورد پرسش قرار گرفته اند تصمیم قطعی خود را برای این که به کدام یک از این دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا راًی بدهند اتخاذ نکرده اند.

با این همه گفته میشود که پس از برگزاری کنوانسیون حزب دموکرات سناتور اوباما در نظر سنجی های سراسری از سناتور مک کین پیشی خواهد گرفت.

کنوانسيون حزب دموکرات روز دوشنبه بیست و پنجم ماه جاری میلادی در دنور (کلرادو) کار خود را آغاز خواهد کرد. قرار است سناتور اوباما در آخرین روز کنوانسيون یعنی در روز پنجشنبه بیست و هشتم اوت رسماً قبولی خود را به عنوان نامزد رسمی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا بپذیرد. اما اکنون این پرسش مطرح است که چه چیزی موجب پیشروی سناتور مک کین آن هم در فاصله ای کمتر از یک ماه شده است؟

در پاسخ به این پرسش باید به دو عامل مهم اشاره کرد. نخست آن که ستاد انتخاباتی سناتور مک کین، روش دیگری را برای مبارزه در پیش گرفته است، روش مبارزه سناتور هیلاری رودهام کلینتون نامزد پیشین ریاست جمهوری آمریکا را.

خانم کلینتون تا حدود دو ماه و نیم پیش سرگرم مبارزات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا بود اما سرانجام در ماه ژوئن گذشته مجبور شد که از نامزدی خود کناره گیری کند.

شاه بیت مبارزه انتخاباتی خانم کلینتون با رقیب خود در یک آگهی خلاصه شده و در آن پرسیده بود که به گمان شما آیا سناتور اوباما آماده رهبری است؟

در این آگهی آمده بود که اگر ساعت سه پس از نیمه شب تلفن ویژه رئیس جمهوری در کاخ سفید بصدا در آید سناتور اوباما چه خواهد کرد. در حقیقت آگهی سناتور کلینتون از راًی دهندگان آمریکائی می پرسید شما فکر میکنید که در موارد غیر قابل پیش بینی سناتور اوباما از تجربه کافی برای هدایت کشور برخوردار است یا نه؟

عامل مهم دوم، حمله روسیه به گرجستان بود. حمله روسیه به گرجستان در روز ششم ماه اوت، به سناتور مک کین فرصت داد تا مرتباً به سناتور اباما حمله کرده و عدم تجربه کافی وی را در رویاروئی با مسائلی این چنین مهم خاطر نشان کند.

در یک نظر سنجی دیگر که پس از حمله روسیه به گرجستان انجام شد، از هر سه نفری که مورد پرسش قرار گرفته اند، ۲ نفر به سناتور مک کین راًی داده و تنها یک نفر از سه نفر به صلاحیت سناتور اباما راًی مثبت داده اند.

پرسشی که پس از حمله روسیه به گرجستان با راًی دهندگان آمریکائی مطرح شده بود این بود که چه کسی میتواند بهتر با روسها روبرو شود.

یکی از سردبیران خبری CNN در این باره میگوید هنگام تجاوز سربازان روسی به خاک گرجستان، سناتور مک کین آن را بشدت محکوم کرده ودر باره پی آمدهای چنین عملیبه روسیه هشدار داده بود در حالی که عکس العمل سناتور اباما بیشتر حساب شده بود. مسئله ای که مورد ملاحظه راًی دهندگان بالقوه قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG