لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

تحقیقات گسترده ای پيرامون سقوط هواپيمای مسافربری اسپانيايی آغاز شد


مقامات اسپانیائی تحقیقات گسترده ای را آغاز کرده اند که هدف از آن کشف علت سقوط یکی از هواپیماهای مسافربری خط اسپان ار است که روز گذشته هنگام برخاستن از فرودگاه مادرید سقوط کرد. این هواپیما یکصد و هفتاد سرنشین داشت و در این حادثه یکصد و پنجاه و سه تن از آن ها جان باختند و ۱۹ نفر دیگر زخمی شدند.

بد ترین حادثه هوائی اسپانیا در یکی دو دهه اخیر باعثِ اعلام سه روز عزای ملی و نیمه افراشته شدن پرچم ها در آن کشور گردید.

خوزه لوئیس رودریگز زاپاتِرو، نخست وزیر اسپانیا، با قطع تعطیلات خود به مادرید بازگشت و قرار است خوان کارلوس پادشاه آن کشور به همراه ملکه سوفیا برای ادای احترام به قربانیان در محلی که موقتا برای نگهداری اجساد آنها در اطراف فرودگاه باراخای مادرید تعبیه شده حاضر شوند.

خط هوائی اسپان ار تماما متعلق به خطوط هوائی اسکاندیناویاست. ۱۵ سال از زمان ساخت هواپیمای مسافربری جت دو موتوره ام دی ۸۲ توسط کمپانی آمریکائی مک دانلد داگلاس می گذشت و به گفته ارویجیو کورال رئیس خدمات اورژانس شدت برخورد آن با زمین بحدی بود که قطعات آن در منطقه وسیعی پراکنده شده و بدلیل آتش سوزی شدید تقریبا از بدنه آن چیزی باقی نمانده است. اجساد کشته شدگان اين حادثه بشدت سوخته اند.

ماگدالنا آلوارز، وزیر امور توسعه اسپانیا، اعلام کرد با کشف هر دو جعبه سیاه هواپیما که حاوی کلیه اطلاعات مربوط به پرواز آن است بزودی علت این حادثه دلخراش معلوم خواهد شد.

پرواز جی کی ۵۰۲۲ اسپان ار به مقصد نهائی جزایر قناری از بارسلون برخاسته بود و قرار بود با یکصد و هفتاد و دو سرنشین سر راه در لاس پالماس فرود آید.

فردی که پسر ۲۳ ساله خود را در این حادثه از دست داده با تاسف اعلام کرد امروز برابر با روز تولد فرزند اوست.

به گفته سخنگوی خط هوائی اسپان ار پرواز هواپیمای حادثه دیده کمی قبل از سقوط به دلیل درخواست خلبان برای تعمیر یکی از میزان الحراره های خارج بدنه آن یک ساعت به تاخیر افتاده بود.

مقامات اسپانیائی از آتش گرفتن یکی از موتور های هواپیمای مسافربری هنگام اوج گیری، سپس متمایل شدن آن به سمت راست و برخورد با زمین بعنوان علت احتمالی این واقعه نام می برند. اين هفتمین واقعه هوائی غیر نظامی در اسپانيا از ابتدای سال جاری است. به دلیل پر بودن مخازن سوخت هواپیما هنگام برخاستن، اين حادثه با آتش سوزی مهیبی همراه بود و بعد از سقوط جت بوئینگ ۷۴۷ خط هواپیمائی کلمبیا در فرودگاه مادرید در سال ۱۹۸۳ با ۸۱ کشته وخیم ترین حادثه هوائی اسپانیا تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG