لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

۵۰۰ سرباز روسی در اطراف اوستیای جنوبی باقی می مانند


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، می گوید روسیه قصد دارد ۵۰۰ سرباز را در یک سلسله پست های بازرسی در یک ناحیه امنیتی در اطراف منطقه انشعابی اوستیای جنوبی نگاهدارد.

لاوروف این خبر را امروز، پنجشنبه، در جنوب روسیه و در حالی اعلام کرد که شاهدان گزارش دادند برخی از واحدهای زرهی روسیه خروج از مرکز کشور را آغاز کرده اند و به سوی مواضعی در داخل اوستیای جنوبی به حرکت درآمده اند. کرملین، بر اساس توافق آتش بس که با میانجیگری فرانسه به دست آمد قول داده است نیروهای روسیه را تا روز جمعه از گرجستان عقب بکشد.

لاروف تعداد سربازانی را که مسکو قصد دارد در اوستیای جنوبی نگاهدارد مشخص نساخت، اما یک ژنرال ارشد روس به خبرنگاران گفت گرجستان با حمله به اوستیای جنوبی در اوائل ماه جاری قرار دادهای قبلی صلح بانی را نقض کرد، و افزود: بنابراین، روسیه نیروهای گرجی را در منطقه و ناحیه امنیتی نخواهد گنجاند.

یک سخنگوی وزارت کشور گرجستان انروز به صدای آمریکا گفت نیروهای روسیه عقب نشینی های ساختگی ترتیب می دهند، و در نقاط بازرسی در بزرگراه های اصلی باقی هستند.

در این میان، فرمانده ارشد نظامی آمریکا در اروپا وارد تفلیس، پایتخت، گرجستان شد و قصد دارد درباره کمک آمریکا به بازسازی نیروهای مسلح آن کشور، که تانک ها و پیاده نظام روسیه آن را تارومار کردند، گفت و گو کند.

ژنرال جان کرادوک می گوید ایالات متحده مجبور خواهد بود به گرجستان کمک کند، زیرا این کشور کوچک واقع در منطقه دریای سیاه متحدی در جنگ با تروریسم است. او در جریان دیدار دو روزه با میخاییل ساکاشویلی رییس جمهوری و فرماندهان نظامی گرجستان مذاکره خواهد کرد.

در رویدادی دیگر، گزارش می رسد که روز پنجشنبه تظاهراتی به طرفداری از روسیه در آبخازی و در پایتخت اوستیای جنوبی برپا شد. قرار است مجلس سنای پارلمان روسیه روز دوشنبه بحث در باره شناسائی استقلال دو منطقه را آغاز کند. مقامات کرملین پیشتر گفته اند آبخازی و اوستیای جنوبی به کنترل گرجستان باز نخواهند گشت.

XS
SM
MD
LG