لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

نواز شریف تهدید به ترک ائتلاف حاکم بر پاکستان کرد


نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان، تهدید کرده است اگر قضاتی که پرویز مشرف، رییس جمهوری سابق، برکنار کرد بی درنگ ابقا نشوند او ائتلاف حاکم را ترک خواهد کرد.

شریف در مصاحبه ای با روزنامه وال استریت جورنال می گوید در صورتی که قضات به سمت هایشان بازگردانده نشوند او و حزب وی، مسلم لیگ پاکستان، ناچار خواهند شد در موضع اپوزیسیون قرار گیرند.

نخست وزیر سابق همچنین گفت آصف علی زرداری، رهبر حزب مردم، قول داده بود قوه قضاییه را ظرف ۲۴ ساعت پس از استیضاح مشرف به وضعیت قبلی اش باز گرداند. مشرف روز دوشنبه پیش از آن که با روند استیضاح روبرو شود استعفا داد.

ائتلاف حاکم پس از گفت وگوهای روز سه شنبه در مورد بازگرداندن قضات همچنان با بن بست روبرو است. نواز شریف بر اعاده اقتدار قوه قضاییه تاکید داشته ،اما زرداری تمایلی نشان نداده است. قضات، در صورتی که ابقا شوند، ممکن است بخشودگی قانونی رهبران حزب مردم را که به فساد متهم بودند به چالش بگیرند.

انتظار می رود اعضای ائتلاف حاکم روز جمعه برای دور دوم گفت وگو تشکیل جلسه دهند. گفته می شود این جلسه بر تصمیم گیری در مورد رییس جمهوری جدید پاکستان نیز متمرکز خواهد بود.

قانونگزاران حزب مردم از زرداری برای احراز این مقام پشتیبانی کرده اند. بر اساس قانون اساسی، جانشین مشرف باید توسط پارلمان سراسری و پارلمان های ایالتی برگزیده شود.

روز چهارشنبه، جنبش قومی متحده نیز گفت زرداری باید به عنوان رییس جمهوری بعدی انتخاب شود. جنبش می گوید او در برخورد با مساله خروج مشرف از دولت خوب عمل کرد.

XS
SM
MD
LG