لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

دولت فیلیپین قرارداد صلح با جبهه آزادیبخش اسلامی مورو را لغو می کند


دولت فیلیپین می گوید قرارداد صلح با گروه شورشی جبهه آزادیبخش اسلامی مورو را لغو می کند. این قرارداد که ماه پیش امضا شد، ناحیه خودمختار مسلمان فعلی در جزیره میندانائو در جنوب کشور را توسعه می داد. دادگاه عالی از اجرای قرارداد جلوگیری کرد تا به درخواست استیناف گروه های مسیحی که آنرا ناقض قانون اساسی می دانند، رسیدگی شود.

تصمیم دادگاه موجب شد دو فرمانده یاغی جبهه آزادیبخش به چندین روستا در میندانائو حمله کنند. افراد مسلح آنها ده ها تن را کشتند و خانه ها و مزارع را غارت کردند و آتش زدند.

مهاجر اقبال، سرپرست مذاکرات صلح جبهه، به صدای آمریکا گفت روند صلح از هم گسیخته است. او می گوید دولت با خودداری از انجام تعهدات خود چنین وضعی را بوجود آورده است.

یک سخنگوی گلوریا آریو، رییس جمهوری فیلیپین، لغو قرار داد را " گامی دردناک" نامید و گفت خانم آریو آماده است برای بستن قراردادی جدید در چارچوب حدود و مقررات قانون اساسی مذاکره کند. اما سخنگو هشدار داد رییس جمهوری به نیروهای جبهه آزادیبخش مورو اجازه نخواهد داد برای زیر فشار گذاشتن او به امضای قرار داد، دست به "ماجراجوئی" بزنند.

فرماندهان جبهه می گویند آنها در مورد قرار داد جدید مذاکره نخواهند کرد.

شورشیان مسلمان چهل سال است برای سرزمین جداگانه ای در حزیره میندانائو با دولت مرکزی فیلیپین می جنگند. در جریان آن تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار تن کشته شده اند.

دو طرف از سال ۱۹۹۷ برای یافتن راه هایی که خودمختاری بیشتری به مسلمانان در جنوب کشور واگذار کند، سرگرم گفت و گو بوده اند.

XS
SM
MD
LG