لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

رايس برای مذاکره در باره قرارداد امنيتی با عراق به بغداد رفت


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در سفری که از پيش اعلام نشده بود، به بغداد پايتخت عراق رفته است.

مذاکره با مقامات عراقی، از جمله نوری ال مالکی نخست وزير، در باره قراردادی امنيتی که وضعيت آتی نيروهای آمريکائی را در عراق مشخص خواهد کرد، بخشی از برنامه امروز خانم رايس در سفر به بغداد است.

خانم رايس ميگويد مقامات آمريکائی و عراقی در مورد اين قرارداد پيشرفتی عمده داشته اند،اما يادآوری کرد که قرارداد هنوز تکميل نشده است. خانم رايس گفت راجع به چگونگی عمل نيروهای آمريکائی در عراق کماکان مسائلی وجود دارد.

پيشتر خبرگزاريها اظهارات مقامات عراقی و آمريکائی را نقل کرده بودند که از تکميل پيش نويس قرارداد امنيتی حکايت داشت.

يک سخنگوی کاخ سفيد گفت هرگونه جدول زمانی برای فراخوانی نيروهای آمريکائی متکی به اوضاع در عراق و اطمينان به از دست نرفتن دست آوردهای امنيتی خواهد بود.

مقامات عراقی ميگويند پيش نويس برای تائيد دولت های عراق و آمريکا فرستاده شده است.

خبرگزاری آسوشيتد پرس اظهارات مقامات آمريکائی و عراقی را نقل ميکند که گفته اند در اين پيش نويس انتقال سربازان آمريکائی از شهر های عراق تا ژوئن آينده توصيه شده است.

خبرگزاری رويترز اظهارات محمد ال حاج حمود مذاکره کننده عراقی را نقل ميکند که گفته است پيش نويس حاوی جدولی زمانی برای خرج سربازان آمريکائی نيست.

هنوز معلوم نيست پيش نويس به اين پرسش که سربازان آمريکائی مشمول قوانين عراق می شوند يا نه چه پاسخی داده است.

واشنگتن و بغداد سعی ميکنند به توافقی برسند که ماندن سربازان آمريکائی در عراق را، پس از انقضای ماموريت سازمان ملل متحدی شان در پايان سال جاری، قانونا مجاز بشناسد.

XS
SM
MD
LG