لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

شادمانی چینی ها از موفقیتهای ورزشکاران خود در المپيک ٢٠٠٨


مردم چین که برای برگزاری ٢٩ مین دوره ی بازیهای المپیک دست کم ٧ سال تلاش نموده و یکی از بهترین میزبانی های بازیهای تابستانی المپیک را تا کنون عهده دار بوده اند به خاطر موفقیتهای ورزشکاران خود، احساس غرور و مسرت میکنند و این غرور و خوشحالی را نیز به وضوح نشان میدهند.

ورزشکاران چین در حالی دوازدهمین روز این رقابتها را آغاز میکنند که در جدول توزیع مدالها با فاصله یی محسوس - بالاتر از رقیب اصلی خود آمریکا جای دارند. این درحالیست که نشریات ورزشی و حتی غیر ورزشی چین – هر روز از افتخارات ورزشکاران خود مینویسند و با وجود اینکه غربی ها از استفاده تیم ژیمناستیک چین از دختران ١٢ ساله و مسأله صغر سنی سخن میگویند – چینی هاهیچ مطلبی از این موضوع به میان نمی آورند.

طی دو روز گذشته بیشتراز اینکه لیو ژیانگ قهرمان دو ومیدانی آنکشور به دلیل آسیب دیدگی از مسابقه ها کنار کشیده است، مینویسند. از سوی دیگر میزبانی خوب چینی ها راه را برای هر گونه انتقاد از مسؤلان برگزاری بازیها، بسته است. تا جائیکه حوزه آنتونیو سامارانش، رئیس سابق کمیته بین المللی المپیک در اظهار نظری گفت-که چین در کسب مدال طلا رتبه ی اول را خواهد داشت همانگونه که در برگزاری این بازیها بهترین بود.

اما ورزشکاران چین رقیبی سرسخت همچون آمریکا را در جدول توزیع مدالها دارند. چین در دوره گذشته در المپیک آتن- تنها با ٣٢ مدال طلا-١٧ نقره و ١٤ برنز پس از آمریکا در رده دوم جای گرفت و اکنون بی دلیل نیست که آنها در این دوره اینچین خوشحال هستند. آمریکا هرچند که تا پایان روز یازدهم با ٧٩ مدال بیشترین مدال را بدست آورده است ولی در کسب مدال خوشرنگ طلا همچنان پس از چین جای دارد.

آمریکا با ٢٦ طلا- ٢٦ نقره و ٢٧ برنز در تعقیب چین است و کشورهایی همچون روسیه و استرالیا که بصورت سنتی در گذشته سهمی در صدر جدول توزیع مدالها داشتند، در این دوره عملاً پیشتازی را به چین و آمریکا واگذار کرده اند. آمریکا که در المپیک ٢٠٠٤ آتن با کسب ٣٦ طلا، ٣٩ نقره و٢٧ برنز و با مجموع ١٠٣ مدال حاکم مطلق جدول مدالها بود، در این دوره نتوانسته است مانع از پیشتازی چینی ها در تصاحب مدالها باشد. در رقابتهای روزهای پایانی المپیک پکن، آمریکا امیدوارست با هنر نمایی ورزشکارانی همچون ستارگان بسکتبال خود، عدم توفیقش در دفاع از عنوان نخست جدول مدالها و ناکامی دوره ی قبل بسکتبال در المپیک را جبران کند.
XS
SM
MD
LG