لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۸

فرانسه و وضعیت در افغانستان


ساعاتی پیش آقای نیکلا سرکوزی رئیس جمهور همراه با وزرای خارجه و دفاع آقایان کوشنر و موورن به پاریس بازگشتند. همه چیز از سحرگاه دوشنبه آغاز شد، وقتی که در دره سروبی یک گروه گشتی از سربازان فرانسوی مورد هجوم نیرو های طالبان قرار گرفتند. این نبرد چهار ساعت طول کشید ولی با رسیدن نیروهای ناتو به محل طالبان پا بفرار گذاشتند. در این رویاروئی فرانسویان ده کشته و بیست ویک زخمی داشتند. آقای سرکوزی به محض اطلاع از حادثه خواست که به کابل وسپس به نزد نظامیان فرانسوی برود. فرانسه کمتر از سه هزار نیرو در افغانستان داشت ولی در ماه آوریل گذشته اقای سرکوزی تصمیم گرفت هفتصد نفر اضافی به این کشور اعزام کند.

از دیروز و با اعلام خبر، رسانه ها و همینطور احزاب سیاسی به کاوش و بررسی مسئله پرداخته اند. طبیعتا احزاب چپ از نقش نظامی فرانسه در افغانستان بیشتر انتقاد میکنند اما دبیرکل حزب سوسیالیست فرانسه آقای فرانسوا هولاند شامگاه چهارشنبه گفت به خواست نخست وزیر آقای فیون و با احترام به سربازان جان باخته فرانسوی تا مدتی سکوت اختیار خواهد شد . اما در رسانه ها کار تحلیل ادامه دارد و کارشناسان این حمله طالبان را مهمترین ضربه وارد شده به نیروهای فرانسوی پس از حادثه لبنان در سال ۱۹٨۳ میدانند .وکلای مجلس و صاحبنظران سیاسی مایلند موضوع در سطح مجلس مطرح شود و بطور مسلم روزهای دوشنبه و سه شنبه آینده وزیر دفاع آقای هروه موورن در برابر نمایندگان مجلس سخن خواهد گفت.

روز چهارشنبه همچنین اعلام شد به خواست رئیس جمهوری فرانسه مراسمی در صحن انولید ودرمجاورت مزار ناپلئون بر پا میشود، مراسم صبح پنجشنبه در ساعت یازده ونیم وبا حضور آقای سرکوزی آغاز وکمی دیرتر در کلیسای سن فرانسوا پل بخش مذهبی وسپس ضمن ادای احترام نظامی و سخنرانی رئیس جمهوری نشان های افتخار به ده سرباز جان باخته اعطا میشود و بالاخره در ساعت یک بعد از ظهر سران نیروهای مسلح

بهمراه رئیس جمهوری دیداری خصوصی با خانواده سربازان کشته شده خواهند داشت . در ضمن از ۲۱ نفر زخمی حادثه ده نفرشان امروز به پاریس آورده شدند .

و اما در فرانسه وزیرسابق دفاع از حزب سوسیالیست آقای پل کیلس معتقد است ادامه حضور نیروهای فرانسوی در افغانستان خطاست و از طرف دیگر نماینده مجلس از حزب کونیست آقای ژان پیربرآر وضعیت کنونی برای فرانسه را با زمان نبرد ها در الجزائرمقایسه میکند .

بنوشته هفته نامه نوول ابزرواتور ، حضور رئیس جمهوری حتی برای چند ساعت در افغانستان نوعی پذیرش مسئولیت است . آقای سرکوزی گفته است گمان دارم که وجدان سیاسی این باشد که آشکار بگوئیم وآشکار نشان بدهیم ، پنهان کاری شایسته نیست . این هفته نامه سپس به بازتاب سخنان آقای سرکوزی در جمع نظامیان پرداخته مینویسد فضای تاثر مانع شد کسی به بحث سیاسی بپردازد ، یکی از مجروحین در حالیکه چند کیسه تزریق را به دستانش متصل داشت برای بدرقه تابوت دوستش تا آنجا که ممکن بود در پی آن حرکت کرد . خانم اوباناس روزنامه نگاری که در عراق گروگان گرفته شده بود ، در گزارشی ازافغانستان مینویسد سربازان فرانسوی میخواهند بدانند مردم کشورشان در مورد حضورآنها در کشوری دیگر چه فکر میکنند

در افغانستان مجموع نیروهای نظامی هفتاد هزار نفر اعلام شده که بعد از امریکا بیشترین نیرو متعلق به بریتانیا یعنی نزدیک به نه هزار نفراست.

فرانسه و آلمان هریک حدود سه هزار نفر ، ایتالتا و کانادا هریک کمی کمتر از دوهزار وپانصد سرباز دارند و باید گفت این سربازان از چهل کشور میایند .

در باره افغانستان هشدار ها ازماه قبل شنیده میشد و همین امروز آقای هروه موورن وزیر دفاع میگفت افعانستان یعنی بخشی از سرنوشت جهان و جنگ با طالبان و ترورنیزیک وظیفه بین المللی است.


XS
SM
MD
LG