لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۴

هجوم نظامی روسیه به گرجستان مناسبات بین روسیه و ایالات متحده را تیره کرده است


هجوم نظامی روسیه به گرجستان مناسبات بین روسیه و ایالات متحده را تیره کرده است
هجوم نظامی روسیه به گرجستان مناسبات بین روسیه و ایالات متحده را تیره کرده است

هجوم نظامی روسیه به کشور مستقل گرجستان، که روز ۸ اوت آغاز شد، مناسبات بین روسیه و ایالات متحده را تیره کرده است. ناظران بر این گمانند که این وضع می تواند به کوشش هایی که برای تقویت همکاری دو جانبه بمنظور مقابله با تهدید ناشی از برنامه اتمی ایران جریان دارد آسیب برساند - این تهدیدی است که هر دو کشور با آن روبرو هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، که بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده اعضای دائمی آن هستند، تا کنون با تصویب سه قطعنامه تحریم هایی را که از نظر قانونی لازم الاجرا است بر ایران وضع کرده است، خودداری تهران از متوقف ساختن کامل فعالیت های اتمی حساس عامل آن بوده است.

پس از آن که ایران نتوانست پاسخی روشن و مثبت به بسته مشوق های پیشنهادی پنج عضو دائمی شورای امنیت بعلاوه آلمان، ارائه دهد، کشورهای باصطلاح ۵ باضافه یک موافقت کردند بحث در باره دور چهارم تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را آغاز کنند.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا گفت شرکت روسیه در کوشش برای متوقف ساختن ایران از فراهم آوردن فناوری های لازم برای تولید جنگ افزار اتمی بنفع روسیه نیز هست، و اضافه کرد:
*** اگر روسیه براستی به خاورمیانه ای که باثبات باشد علاقمند است، اگر خواهان خاورمیانه ای است که در آن فعالیت هایی که ما باتقاق، در گروه چهارگانه صلح دنبال کرده ایم، شانسی برای موفقیت داشته باشند، آنگاه روشن است منطقه ای که در آن یک ایران مجهز به جنگ افزار اتمی حضور داشته باشد، چنین خاورمیانه ای نخواهد بود. و بگمان من به همین دلیل است که روسیه در کوشش برای بازداشتن ایران از نقض قطعنامه های شورای امنیت، شرکت دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت باید بسیار روشن باشیم و ببینیم مشارکتی که روسیه و ایران در ارتباط با برنامه اتمی ایران داشته اند، به منافع کدام طرف خدمت می کند. این مشارکت، لطف و مرحمتی در حق ایالات متحده نیست.

XS
SM
MD
LG