لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

رهبران ائتلاف حاکم پاکستان برای یافتن جانشين پرويز مشرف جلسه تشکیل دادند


رهبران ائتلاف حاکم پاکستان برای بحث درباره جانشین پرویز مشرف رییس جمهوری، که روز دوشنبه استعفا داد، تشکیل جلسه داده اند.

بر اساس قانون اساسی، چهار پارلمان ایالتی و پارلمان سراسری باید ظرف ٣٠ روز رییس جمهوری جدید را انتخاب کنند. هنوز روشن نیست دو حزب اصلی ائتلاف چه کسی را برای احراز این مقام نامزد خواهند کرد.

نواز شریف نخست وزیر سابق- که مشرف او را در یک کودتای نظامی در سال ١٩٩٩ سرنگون کرد- امروز( سه شنبه) در اسلام آباد با آصف علی زرداری، رهبر حزب مردم، گفت وگو کرد.

وزیر قانون به خبرنگاران گفت دولت در مورد اعطای مصونیت به پرویز مشرف در برابر استعفای او به توافق نرسیده است. وی همچنین اظهار داشت رهبران ائتلاف در مورد بازگرداندن قضاتی که مشرف برکنار کرد تصمیم خواهند گرفت.

مشرف در یک پیام تلویزیونی گفت به منظور پرهیز از مبارزه برای کسب قدرت با ائتلاف حاکم، که گفته بود تصمیم دارد او را استیصاح کند، استعفا می دهد.

مشرف نگفت آیا در پاکستان خواهد ماند یا به تبعید خواهد رفت.

رییس سنای پاکستان به عنوان کفیل ریاست جمهوری وظایف مشرف را بر عهده گرفته است.

یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان، از استعفای مشرف استقبال کرد و در سخنانی در پارلمان گفت " دمکراسی طلوع کرده و دیکتاتوری پایان گرفته است."

رهبران ائتلاف پاکستان مشرف را متهم می کنند که با برقراری وضعیت فوق العاده در نوامبر گذشته مرتکب نقض قانون اساسی شد و با استفاده از آن قضات ارشدی را که حق او را برای انتخاب دوباره بریاست جمهوری ضمن حفظ پست نظامی خود زیر سئوال کشیده بودند، برکنار کرد.

جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، از کوشش های مشرف برای بازگرداندن دمکراسی به پاکستان و نبرد با القاعده و ستیزه گران دیگر تجلیل کرد.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت واشنگتن برای نبرد با افراط گرائی به کار با ائتلاف حاکم پاکستان ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG