لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

اشک ها و لبخندها در المپيک ٢٠٠٨


در حاليکه چين- ميزبان ٢٩ مين دوره بازيهای المپيک - تا پايان دهمين روز اين رقابتها، با ٣٩ مدال طلا و ١٤ مدال نقره و به همين تعداد مدال برنز، بالاتر ازآمريکا که ٧٠ مدال بدست آورده، در صدر جدول رده بندی جای دارد، اما مردم چين از مصدوم شدن يک ورزشکار خود بيش ازهر چيز ديگر ناراحت هستند. آسيب ديدگی دونده چينی رشته دوی ١١٠ متر با مانع مردان در بازيهای المپيک پکن، باعث ناراحتی چينی ها گرديده و آنها اين اتفاق را يکی از غم انگيزترين وقايع المپيک ميدانند.

با آغاز رقابتهای دو و ميدانی، بازيهای المپيک پکن، ليو جيانگ قهرمان دوی ١١٠ متر با مانع جهان از ناحيه پاشنه اشيل دچار آسيب ديدگی شد و از ادامه رقابتها انصراف داد. اين مصدوميت برای مردم چين فاجعه محسوب ميشود چرا که به ژيانگ اميد بسياری داشتند و حضورش در فينالِ اين دو و کسب مدال طلا را حق ژيانگ ميدانستند. پيش از اين عکسهای ژيانگ در صفحه اول همه نشريات مشاهده ميشد و همه مردم چين بی صبرانه در انتظار مدال طلای اين ورزشکار بودند و حتی بليتهای ورودی به ورزشگاه برای مشاهده دوی اين ورزشکار نيز در بازار سياه به ارزش بسيار بالايی به فروش ميرسيد. اما امروز تماشاگران چينی که برای تشويق وی به ورزشگاه لانه پرندگان پکن آمده بودند با افسردگی اين استاديوم را ترک کردند.

اما روی ديگر المپيک به ورزشکاران روسی لبخند زد، زنان تنيس باز روس که هر سه مدال ايندوره ی بازيهای تنيس المپيک را از آن خود کردند از زمره خوشحالترين ورزشکاران حاضر در پکن هستند. وِرا زوانارُوا، نفر يازدهم تنيس زنان جهان در حالی به مدال برنز المپيک دست يافت که کناره گيری ماريا شاراپوا، بخت حضور او در المپيک شد. وی که از اين موفقيت بسيار خوشحال است در مصاحبه ی خود از قدرت تنيس بازان روسيه و برتری آنها بر رقيبان ابراز خشنودی کرد و اعلام کرد کسب اين مدال برای رقابتهای تنيس آزاد آمريکا، بهترين و روحيه بخش ترين اتفاق ممکن بوده است.

در رقابتهای تنيس انفرادی المپيک پکن، النا دمينتوا و دايانارا سافينا و بهمراه ورا زواناروا هر سه از روسيه، به ترتيب به مدالهای طلا، نقره و برنز دست يافتند. همچنين بريتا اشتفان، شناگر آلمانی که موفق شد در دو شنای ٥٠ متر و ١٠٠ متر آزاد مدال طلا را از آن خود کند- از عملکرد خود ابراز رضايت نمود. اشتفان که در المپيک ٢٠٠٤ آتن بدليل تصادف اتومبيل، از همراهی تيم شنای آلمان محروم شده بود در اين دوره با برتری بر مدعی قهرمانی، دانا تورس ٤١ ساله آمريکايی، آنهم با يکصدم ثانيه برتری زمانی، عنوان موفق ترين ورزشکار آلمانی را کسب کرده است. وی هم کنون سريعترين شناگر زن جهان محسوب ميشود که دو مدال طلای المپيک را بر گردن آويخته است.

اما در گزارشی ديگر مرغوبيت مدالهای طلای المپيک پکن خبرساز شده است. کميته برگزار کننده بازيهای المپيک ٢٠٠٨ پکن امروز اعلام کرد مدالهای طلای اعطايی در المپيک پکن تقريباً به طور کامل از نقره ساخته شده است. وانگ وی معاون رئيس کميته برگزار کننده بازيهای المپيک پکن گفت تنها شش درصد وزن مدالهای طلای المپيک را طلای خالص تشکيل می دهد و بقيه آن از نقره ساخته شده است. وانگ گفت مواد خام بکار رفته در ساخت مدالهای المپيک پکن از استراليا وارد شده، به دقت مورد آزمايش قرار گرفته و دولت با ارزش بودن اين مدالها را تائيد کرده است.

XS
SM
MD
LG