لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

٢٥ نفر در حمله انتحاری در پاکستان کشته شدند


پلیس پاکستان می گوید در یک حمله انتحاری به بیمارستانی در شمال غربی کشور دست کم ٢٥ تن کشته شدند.

این حمله امروز (سه شنبه) و در حالی صورت گرفت که مسلمانان شیعه برای اعتراض به قتل یک رهبر محلی در مقابل بیمارستان در شهر " درا اسلام خان" جمع شده بودند.

طالبان مسئولیت حمله را برعهده گرفت. اما مقامات پلیس می گویند بمب گذاری انتخاری ظاهرا به خشونت فرقه ای بین شیعیان و سنی ها در منطقه ارتباط داشت. در این انفجار دست کم ٢٩ نفر نیز مجروح شدند.

اکثر پاکستانی ها اهل تسنن هستند، اما شیعیان حدود بیست درصد از جمعیت ١٦٠ میلیون نفری کشور را تشکیل می دهند. آنها عموما همزیستی مسالمت آمیزی دارند، ولی ستیزه گران هر دو طرف در جریان خشونت های فرقه ای از سالهای دهه ١٩٨٠ به یکدیگر حمله کرده اند.

در خشونتی دیگر در شمال غربی پاکستان، نیروهای امنیتی روز سه شنبه دست کم بیست ستیزه گر را کشتند، وهلیکوپترهای مسلح و توپخانه مخفی گاه های ستیزه گران در منطقه قبیله ای باجور را هدف گرفتند. زد و خورد پس از آن درگرفت که ستیزه گران به یک پاسگاه نظامی در امتداد مرز افغانستان حمله کردند.

نیروهای امنیتی نزدیک به دو هفته است با ستیزه گران در باجور، که قرارگاه القاعده و ستیزه گران مرتبط با طالبان شناخته می شود، می جنگند. تاکنون حدود پانصد ستیزه گر و حداقل بیست و دو سرباز کشته شده اند. خشونت هزاران نفر از ساکنان منطقه را نیز آواره کرده است.

XS
SM
MD
LG