لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

گزارش تحليلی: طرح آزادسازی زندانيان فلسطينی از اسرائيل


طرح نخست وزیر اسرائیل برای آزاد سازی ٢٠٠ فلسطینی که در زندان های آن کشور به سر می برند، به رغم مخالفت برخی از اعضاء در جلسهء امروز کابنیهء آن کشور به تصویب رسید. اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل، اوایل ماه اوت این طرح را با محمود عباس رهبر فلسطینیان درمیان گذاشته؛ و همزمان، از کابینهء اسرائیل خواسته بود تا آن را به تصویب برساند.

الی ایشای، وزیر بازرگانی و صنایع اسرائیل پیش از جلسهء کابینه با اشاره به این که تعدادی از افرادی که قرار است به زودی آزاد شوند، به جرمهایی نظیر حمله به اسرائیلی ها، زندانی شده بودند، گفت این که دولت هر بار چند صد زندانی فلسطینی را – که بعضاً دستشان به خون آلوده است – آزاد می کند، تصمیم نادرستی است؛ و شانس بازگرداندن گیلاد شالیت سرباز گروگان اسرائیلی به کشور را کمتر می کند.

اما مارک رگف، سخنگوی دولت اسرائیل می گوید دولت امیدوار است این اقدام روند گفتگوهای صلح و آشتی میان طرفین اسرائیلی و فلسطینی را تقویت کند. و مئیر شیتریت، وزیر کشور اسرائیل، در پشتیبانی از طرح، آن را گامی در جهت اعتمادسازی میان دو طرف خوانده است؛ هرچند به نظر وی تعداد زندانیان، جرم آنها، و مقابله به مثلِ فلسطینیان در استرداد زندانیان اسرائیلی، در توفیق این اقدام نقش خواهد داشت.

در حال حاضر اسرائیل نزدیک به ١١ هزار فلسطینی را در زندان های خود دارد.

تصویب طرح آزادسازی یکجانبهء ٢٠٠ زندانی فلسطینی، با استقبال مقامات فلسطینی رو به رو شده است. وزیر خارجهء فلسطینیان می گوید دولت او این اقدام را نشانه ای از تغییر برخورد اسرائیل با مسألهء زندان ها، و سیاست کلی آن کشور در قبال زندانیان فلسطینی می داند. این اقدام همچنین نشانگر تلاش وافر دولت متبوع وی در راه آزاد کردن زندانیان فلسطینی از زندان های اسرائیل است.

در رویدادی دیگر، سلام فیاض نخست وزیر فلسطینیان شنبه شب در تل آویو با اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل دیدار کرد. بررسی راههای اجرای طرح رهنمون صلح در کانون گفتگوهای دو طرف قرار داشت. سلام فیاض همواره مسألهء ساخت و ساز آبادی های جدید یهودی نشین، و مسألهء امنیت مرزی را از مسائل عمده بر سر راه ادامهء گفتگوها خوانده است.

XS
SM
MD
LG