لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

آمريکا پنج شرکت دیگر ایرانی را به برنامه های موشکی و اتمی ایران ارتباط داد


آمريکا پنج شرکت دیگر ایرانی را به برنامه های موشکی و اتمی ایران ارتباط داد
آمريکا پنج شرکت دیگر ایرانی را به برنامه های موشکی و اتمی ایران ارتباط داد

وزارت خزانه داری آمريکا پنج شرکت دیگر ایرانی را به برنامه های موشکی و اتمی ایران ارتباط داده است. معنای آن این است که تمام معاملات بین این سازمان ها و شهروندان آمريکا ممنوع است، و هر دارائی و سرمایه ای که آنها ممکن است در محدوده قضایی آمريکا داشته باشند مسدود می شود.

این شرکتها عبارتند از: مرکز پژوهش اتمی برای کشاورزی و دارو، مرکز پژوهش و تولید سوخت اتمی اصفهان، آزمایشگاه جابر ابن حیان، شرکت تهیه تجهیزات ایمنی، و شرکت صنعتی جوزا.

استوارت له وی، معاون وزارت خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در بیانیه ای گفت ایران از این پنج شرکت برای پنهان ساختن کارهای غیر قانونی خود و پیشبرد جاه طلبی های خطرناکش استفاده می کرد. او همچنین گفت نهادهای مسئول مالی و بازرگانی در سراسر جهان برای پرهیز از معامله با شرکت های درگیر در فعالیت های موشکی و اتمی ایران و نیز با شرکت های پوششی که رژیم آنها را برای وارونه نشان دادن فعالیت هایش بکار می برد، گام هایی برمی دارند.

در اوائل اوت، اتحادیه اروپا اعلام کرد تحریم های وضع شده بر ایران را گسترش می دهد، این اقدام پس از آن صورت گرفت که تهران از دادن پاسخی مثبت به مشوق های پیشنهادی بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، ایالات متحده و آلمان- معروف به گروه پنج بعلاوه یک - در مقابل متوقف ساختن فعالیت های اتمی اش، خودداری کرد.

اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواست در معامله با نهادهای مالی ایران هوشیار باشند و احتیاط کنند. اتحادیه همچنین رای داد به اعضای خود اجازه دهد محموله های ارسالی به ایران را از نظر داشتن کالاهای قاچاق و غیر قانونی بازرسی کنند.

فهرست شرکت هایی که از فعالیت های بازرگانی در ایران فاصله می گیرند نیز همچنان بلندتر می شود. شرکت دولتی نروژی استات اویل هایدرو اعلام کرده است سرمایه گذاری جدیدی در ایران انجام نخواهد داد و کاهش مشارکت در پروژه گار پارس جنوبی را آغاز خواهد کرد. پیشتر، شرکت فرانسوی توتال و شرکت رویال داچ شل تصمیمات مشابهی گرفته بودند.

افزون بر این، ایران با امکان قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل متحد روبرو است، زیرا رژیم به درخواست های شورای امنیت برای متوقف ساختن فعالیت های مربوط به غنی سازی و پردازش اورانیوم عمل نکرده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا می گوید تحریم های سازمان ملل متحد، اقدامات مالی اضافی که ایالات متحده و کشورهای دیگر انجام داده اند، و بی میلی شرکت ها برای معامله با ایران، بدلیل خطراتی که برای سرمایه و شهرت و اعتبار آنها دارد، بر اقتصاد ایران تاثیر گذار می شود. خانم رایس گفت: باید امیدوار بود در ایران افراد مسئولی باشند که ببینند این راه اداره یک کشور نیست. ( از چنین راهی نمی توان کشوری را اداره کرد).

XS
SM
MD
LG