لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۰

رهبران کشورهای آفریقایی بر لزوم بهبود زندگی مردم منطقه تأکید گذاشتند


در آخرین روز نشست کشورهای گرد آمده در اجلاس جامعه توسعه جنوب آفریقا در ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، تابو امبکی، رییس جمهوری آفریقای جنوبی که رهبری تلاشهای میانجیگری را داشته است گفت، تسریع روند پایان دادن به گفتگوها و اخذ نتیجه، از اهمیت بسیار بر خوردار است.

روز گذشته رهبران اجتماعی - اقتصادی در زیمبابوه، زمینه یک توافق برای تقسیم قدرت را دارند و باید هرچه زودتر به اختلافات سیاسی خود پایان داده و توجهشان را به بحران اقتصادی ملت اشان مبذول دارند.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی همچنین گفت، کشورهای همسایه زیمبابوه، بدلیل نگرانیهای اساسی از متلاشی شدن اقتصادی زیمبابوه، به یاری شتافته اند.

زیمبابوه، بالاترین رقم تورم را در جهان داراست و در این کشور که زمانی مرفه ترین کشور منطقه بحساب می آمد، اکنون مردم حتی توان دستیابی به غذا و نیازهای ابتدایی را نیز ندارند.

اوایل سال جاری، سازمان ملل بر آورد کرد که تا ماه مارس، تعدادگرسنگان زیمبابوه، به ۵ میلیون خواهد رسید.

با وجود این دولت رابرت موگابه رییس جمهوری زیمبابوه، با متهم کردن سازمانهای مددکار به حمایت از مخالفانش، کار این سازمانها را از ژونٌن ممنوع کرد.

تندای بیتی، مذاکره کننده مخالفان موگابه نیز به بحران روزافزون انسانی اشاره کرد.

امبکی، رییس جمهوری آفریقای جنوبی، هفته گذشته را صرف تلاش برای انجام توافقی میان موگابه رییس جمهوری، و جانگرای رهبر جنبش اصلاحات دمکراتیک زیمبابوه کرد.

ولی خودداری امبکی از عدم محکوم ساختن آشکار موگابه، حمل بر همراهی وی با موگابه شده است.

بحران سیاسی زیمبابوه زمانی روی داد که چانگیرای در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری در ماه مارس گذشته، آرای بسیاری کسب کرد.

ولی جانگرای بعلت حملاتی که از جانب نیروهای امنیتی و ستیزه گران حزب موگابه متوجه طرفدارانش شد، از شرکت در انتخابات ژوئن صرفنظر کرد و موگابه تنها کاندیدای باقیمانده، پیروز شد.

XS
SM
MD
LG