لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

مايکل فِلپس با کسب هشتمين مدال طلای ٢٠٠٨ پيروزترين ورزشکار تاريخ المپيک مدرن شد


در آخرين روز مسابقات شنای المپيک، مايکل فِلپس، شناگر اسطوره ای آمريکا، به هشتمين مدال طلای خود دست يافت و رکورد ٧ مدالِ طلا در يک دوره المپيک که در اختيار مارک اسپيتز، بود را شکست. اسپيتز در المپيک مونيخ ١٩٧٢ موفق شده بود در شنا ٧ مدال طلا به دست آورد. فلپس اکنون با مجموع چهارده مدال طلا طی دو دوره ی المپيک پيروزترين و موفقترين ورزشکار تاريخ المپيک مدرن است.

تيم شنای آمريکا در شنای ٤ در ١٠٠ متر مختلط امدادی، با زمان ٣ دقيقه و ٢٩ و ٣٤ صدم ثانيه ركورد جديدی ثبت کرد و بر سکوی نخست ايستاد – در نهمين روز از بيست و نهمين دوره بازيهای المپيك ، مايکل فلپس در ماده چهار در صد متر تيمی مسابقات شنا ، هشتمين مدال طلای پياپی خود را در اين دوره از رقابتها دريافت كرد و ركورد هموطنش مارك اسپيتز كه در المپيك ١٩٧٢ مونيخ موفق به كسب ٧ مدال طلا در رقابتهای شنا شده بود را شکست.

در رقابتهای ٤ در ١٠٠ متر امدادی ، تيم آمريكا متشكل از مايكل فلپس ، آرون پيرسول ، برندال هنسن و جيسون ليزاك با حد نصاب ٣ دقيقه ٢٩ و ٣٤ ثانيه علاوه بر کسب عنوان قهرماني، موفق شد ركورد پيشين اين ماده را كه ٦٨/٣٠/٣ دقيقه بود ترقی دهد. تيم استراليا با زمان ٠٤/٣٠/٣ دقيقه عنوان دوم را کسب کرد و تيم ژاپن با زمان ١٨/٣١/٣ دقيقه مدال برنز را به دست آورد.

جالب آنکه مايکل فلپس – طی ٩ روز در ١٧ مسابقه شنا شرکت کرد و طی آن ٧ رکورد جهانی جديد به ثبت رساند. مايكل فلپس ،مدال های طلای ٤ در ١٠٠ متر امدادی تيمی ، ١٠٠ متر پروانه ، ٢٠٠ متر مختلط انفرادی ، ٢٠٠ متر پروانه ، ٤ در ٢٠٠ متر تيمی ، ٢٠٠ متر آزاد ، ٤ در ١٠٠ متر و ٤٠٠ متر مختلط انفرادی را كسب كرده. او در المپيک ٢٠٠٤ آتن نيز ٦ مدال طلا گرفته بود که در مجموع تعداد مدال های طلای المپيکی وی به ١٤ می رسد.

در ادامه آخرين مسابقات شنا روز نهم، در ماده ١٥٠٠ متر آزاد – هم ، اسامه مِلولی از تونس با زمان ٨٤/٤٠/١٤ دقيقه زودتر از ديگران به خط پايان رسيد و اول شد ، گرنت هَكت استراليايی مدال نقره را به دست آورد و رايان كوچرانی كانادايی سوم شد. در اين شنا تيم های استراليا و ژاپن دوم و سوم شدند

XS
SM
MD
LG