لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

لاوروف ميگويد روسيه برای خروج از گرجستان با جدولی زمانی روبرو نيست


سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه ميگويد سربازان روسيه برای خروج از گرجستان در چارچوب موافقتنامه آتش بسی که هر دو طرف امضاء کرده اند، با جدولی زمانی مواجه نيستند. آقای لاوروف امروز، شنبه، در مسکو گفت فراخوانی سربازان موکول به وضعيت امنيتی در منطقه است.

پيشتر ژنرال روسی آناتولی نوگوويستين گفته بود صلحبانان روس هيچگاه مناطق انشعابی اوسيتيای جنوبی و آبخاز را ترک نخواهند کرد. وی اتهام بمباران يک پل عمده راه آهن در غرب پايتخت گرجستان را به فاصله چند ساعت پيش از امضای موافقتنامه آتش بس تکذيب کرد. تصاوير تلويزيونی نشان ميدهد بخشی از پل ناحيه کسپی ويران شده است.

وزارت امورخارجه گرجستان قبلا گفته بود نيروهای روسيه ، امروز، شنبه، اين پل را منفجر کردند. ژنرال نوگوويستين ضمن رد اتهام آن را بيانيه ای کاملا تائيد نشدنی خواند.

در همين حال شاهدان و مقامات ميگويند استقرار سربازان روسيه در اطراف شهر عمده و جنگ ديده گوری، به حالت آماده باش، ادامه دارد.

شاهدان و مقامات همچنين ميگويند سربازانی که با کاروانی از ده زرهپوش تا پنجاه کيلومتری تفليس، پايتخت گرجستان پيش رفته بودند، از مواضع خود در نزديکی روستای ايگوئتی، عقب نشينی کرده اند .

شاهدان ميگويند سربازان روسيه در قلمرو گرجستان، در مناطقی بسيار دورتر از محدوده مرزهای اوسيتيای جنوبی و آبخاز، سنگر گرفته اند، و شهر گوری را در محاصره دارند.

خبرگزاری روسی ايتار تاس ميگويد دولت گروههای ويژه امور اضطراری را به تسخينوالی مرکز اوسيتيای جنوبی می فرستد تا بازسازی اين شهر را شروع کنند.

شاهدان قبلا گفته بودند مقامات دهها اسير را به خيابانهای تسخينوالی بردند و آنان را مجبور کردند بقايای ويرانه های جنگ را پاک کنند.

شاهدان در شهر بندری پاتی نيز امروز از غارت پايگاه گارد ساحلی توسط سربازان روسيه خبر دادند.

ارتش روسيه به خبرگزاريها گفت قريب صد وسيله نقليه زرهی گرجستان، از جمله شصت و پنج تانک را در جريان عمليات در منطقه انشعابی اوسيتيای جنوبی ضبط کرده است. مقامات نظامی روسيه ميگويند بيشتر اين وسايل ساخت اوکران، و بقيه از آمريکاست .

ارتش آمريکا روز جمعه گفت ارسال هوائی کمک به گرجستان را، که صحنه آواره شدن قريب صد و هجده هزار نفر است، افزايش ميدهد. چهار هواپيمای ارتشی آمريکا تا کنون قريب هفتاد و چهار تن متريک مايحتاج عمومی، از جمله بيش از پنج تن دارو، به گرجستان برده اند.

آژانس امدادی سازمان ملل متحد نيز در نظر دارد بيش از صد تن کمک در اين هفته ارسال کند، که برای تامين احتياجات اوليه بيش از پنجاه هزار نفر کافی است. اما سازمانهای بين المللی امداد ، از جمله کميته بين المللی صليب سرخ، کماکان در مورد توانائی کارکنانشان برای رفتن به اوسيتيای جنوبی ابراز نگرانی ميکنند.

نيروهای گرجستان ميگويند عمليات عليه جدائی طلبان در اوسيتيای جنوبی را هفته گذشته در واکنش به شليک روسها انجام دادند. روسيه ميگويد برای حفاظت از اتباع خود اقدام کرده است.

مناطق جدائی طلب اوسيتيای جنوبی و آبخاز اوايل دهه نود اعلام استقلال و جدائی از گرجستان کردند، اما نتوانسته اند شناسائی بين المللی را کسب کنند.

XS
SM
MD
LG