لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

پیش نویس اتهامات علیه رییس جمهوری پاکستان آماده شده است


اعضای ائتلاف حاکم بر پاکستان می گویند آنها پیش نویس اتهامات علیه پرویز مشرف، رییس جمهوری، برای استیضاح او را قطعی ساخته اند.

کمیته تهیه پیش نویس امروز، شنبه، گفت اتهامات مواردی از نقض قانون اساسی تا خلافکاری را در بر می گیرد، و برای بررسی نهائی به مقامات ائتلاف ارائه شده است.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، روز شنبه از رییس جمهوری خواست در این مورد که آیا استعفا می دهد یا نه تصمیم بگیرد. قریشی گفت اگر مشرف ظرف دو روز آینده کنار نرود، روند استیضاح آغاز خواهد شد.

روز جمعه، متحدان مشرف گفتند مذاکرات برای رسیدن به توافقی که به او اجازه خواهد داد بدون روبرو شدن با استیضاح یا اتهامات جزائی کنار برود جریان دارد. اما سخنگوی مشرف گفت این گزارش را که رییس جمهوری به جای رویاروئی با استیضاح استعفا خواهد داد بی اساس است.

رسانه های پاکستان گزارش می دهند که رییس سازمان اطلاعات و امنیت عربستان سعودی برای کمک به میانجیگری بین مشرف و ائتلاف حاکم به پاکستان رفته است.

هفته پیش چهار پارلمان ایالتی پاکستان به سود قطعنامه ای رای دادند که از مشرف می خواهد از پارلمان سراسری درخواست رای اعتماد کند.

برکناری رییس جمهوری به آرای یک اکثریت دو سومی در هر دو مجلس پارلمان پاکستان نیاز دارد.

مشرف قدرت را در سال ۱۹۹۹ در یک کودتای نظامی بدون خونریزی در دست گرفت. او سالها تقریبا بدون هیچ چالشی حکومت کرد ، و از حمایت آمریکا به عنوان یک متحد نزدیک در نبرد با تروریسم برخوردار بود.

XS
SM
MD
LG