لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۶

پلیس افغانستان ربوده شدن دو ایرانی را تایید کرد


پلیس افغانستان می گوید دو ایرانی که روز پنجشنبه در غرب افغانستان مفقود شدند، ربوده شده اند.

به گفته پلیس، شهروندان ایرانی هنگامی که از شهرهرات عازم اسلام قلعه در نزدیکی مرز ایران بودند، ربوده شدند و مقامات سعی دارند موحبات آزادی آنها را فراهم آورند.

پیشتر، مقامات نظامی آمریکا گفتند نیروهای ائتلاف و افغان ده ها ستیزه گر را در جنوب افغانستان کشته اند.

ائتلاف به رهبری آمریکا در اطلاعیه ای گفت زدوخوردها روز چهارشنبه و هنگامی درگرفت که چندین ستیزه گر با مسلسل و آر پی جی به یک واحد گشت افغان و ائتلاف حمله کردند.

سربازان با اسلحه سبک و پشتیبانی هوائی پاسخ دادند، چندین خود رو را منهدم کردند و بیش از سی و شش تن از آنها را کشتند. اطلاعیه ائتلاف در مورد محل وقوع درگیری یا این که تمام شده است یا نه، توضیحی نمی دهد.

در حادثه ای دیگر، ائتلاف می گوید سربازان چندین ستیزه گر را روز جمعه در ایالت کاپیسا در شمال غربی افغانستان کشتند.

روز شنبه همچنین بمبی به یک اتومبیل حامل یک مقام افغان در حومه کابل برخورد کرد، و راننده مجروح شد.

در خبری دیگر، اسدالله خالد، فرماندار بحث انگیز ایالت ناآرام قندهار، در جنوب افغانستان برکنار شده است. حامد کرزی رییس جمهوری روز شنبه، در اقدامی که مقامات دولت آنرا عادی می نامند، ژنرال رام اله رئوفی را به جای او منصوب کرد.

خالد در زمانی که به عنوان فرماندار خدمت می کرد، به فساد و شکنجه متهم شد. اواین اتهامات را تکذیب کرد. وزیر سابق امور خارجه کانادا نیز در اوائل سال جاری خواهان برکناری خالد شد.

اکثریت ۲۵۰۰ سرباز کانادائی در قندهار، یکی از ناآرامترین ایالت های افغانستان ، مستقر هستند. ستیزه گران طالبان در آنجا بسیار فعالند و فرماندار جدید می گوید برای شکست دادن شورش تلاش خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG