لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

آيا شانس مک کين بخاطر حمله روسيه به گرجستان بيشتر نخواهد شد؟گفته ميشود ديدن تصاوير حمله اتحاد جماهير شوروی سابق در سال ۱۹۶۸ ميلادی به چکسلواکی پيشين – جمهوری های چک و اسلواکی فعلی – در پيروزی ريچارد نيکسون مؤثر بوده است. ريچارد نيکسون در سال ۱۹۶۸ ميلادی با پيروزی بر رقيب دموکرات خود – پرزيدنت وقت، ليندون جانسون - به عنوان رئيس جمهوری آمريکا وارد کاخ سفيد شد.

و .. امروز حمله مشابه ديگری از سوی روسيه به يکی از جمهوری های سابق اتحاد جماهير شوروی پيشين باز هم ممکن است که به پيروزی يکی از کانديداهای رياست جمهوری آمريکا يعنی سناتور جان مک کين کمک کند به ويژه آن که گفته ميشود روسيه در پی بدست آوردن قدرت پيشين خود در مقام يک ابر قدرت جديد است.

اشاره مقامات ارشد دولت روسيه در روز پنجشنبه چهاردهم ماه اوت درباره توقف دراز مدت در اوستيای جنوبی احتمالاً به عدم تفاهم بيشتری در اين باره بين آمريکا و روسيه خواهد انجاميد.

روز چهارشنبه سيزدهم اوت، رئيس جمهوری آمريکا در اعلام رسمی نظراتش در باره حمله روسيه به گرجستان گفت ما بر احترام به حاکميت ملی و مشروعيت ارضی گرجستان پافشاری ميکنيم. رئيس جمهوری آمريکا گفت که قوياً از موضع اتحاديه اروپا و توافق نامه آتش بس بين گرجستان و روسيه با ميانجيگری فرانسه در مقام رياست دوره ای اتحاديه اروپا، حمايت ميکند.

بنا بر گفته ژنرال " آناتولی نُگُويستين" فرمانده نظامی روسيه در محل آسان نيست که وضعيت نيروهای موجود را يکصد و هشتاد درجه تغيير جهت داد. بنا بر اين، ادامه حضور اين نيروها در گرجستان ممکن است راًی دهندگان آمريکائی را بيشتر متوجه آن بکند که کدام يک از نامزدهای رياست جمهوری آمريکا توانائی اش برای فرماندهی کل قوا بيشتر و ارزنده تر است و طبيعتاً سناتور مک کين، زندانی جنگی ارتش آمريکا در ويتنام دارای تجربيات بيشتر و ارزنده تری است.

حمله روسيه به گرجستان در هفته گذشته همزمان با حضور پرزيدنت بوش در برگزاری مسابقات المپيک پکن و گذراندن تعطيلات سناتور باراک اوباما در جزائر هاوائی بود. اما سناتور جان مک کين بلافاصله موضع بسيار شديدی در اين مورد اتخاذ کرده و ضمن حمايت کامل از دولت ساکاشويلی و مردم گرجستان گفت عضويت روسيه در سازمان جهانی تجارت و همچنين عضويت در گروه کشورهای صنعتی معروف به گروه هشت در معرض خطر قرار خواهدد گرفت.

اين ملموس ترين اشاره ای است که يک کانديدای رياست جمهوری آمريکا ميتواند در مورد چگونگی اعمال سياست خارجی اش و آن هم در فاصله ای کمتر از سه ماه به برگزاری انتخابات رياست جمهوری ابراز کند.

علاوه بر آن، سناتور مک کين گفت پاسخ سناتور اوباما به بحران حمله روسيه به گرجستان نشان ميدهد که رقيب انتخاباتی اش در سياست خارجی از تجربه کافی برخوردار نيست.

از سوی ديگر، ستاد انتخاباتی سناتور اوباما به سناتور مک کين حمله کرده و گفته است سناتور مک کين با توجه به پيشنهادش برای حمايت از دولت گرجستان هشيارانه عمل نکرده است.

در حال حاضر دولت آمريکا از اقدامات اتحاديه اروپا حمايت ميکند و مقام ارشد ديپلماسی خود را به فرانسه و گرجستان فرستاده است. اين در حالی است که ارتش آمريکا کمک های انساندوستانه خود را از روز چهارشنبه به شهروندان گرجستان شروع کرده است.
.
... و اينجاست که ادامه تنش بين آمريکا و روسيه ميتواند در سرنوشت سناتور مک کين که از اعمال سياست های محکم تری با روسيه حمايت ميکند، مؤثر باشد.
تنش هائی که با لغو مانورهای دريائی چند مليتی آمريکا – روسيه و کانادا در روز بيستم ماه جاری ميلادی، افزايش خود را نشان داده است.

XS
SM
MD
LG