لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

مدير آژانس توسعه بین المللی آمريکا: آماده هستیم کمکهای انسانی بیشتری برای مردم گرجستان فراهم آوریم


مدير آژانس توسعه بین المللی آمريکا: آماده هستیم کمکهای انسانی بیشتری برای مردم گرجستان فراهم آوریم
مدير آژانس توسعه بین المللی آمريکا: آماده هستیم کمکهای انسانی بیشتری برای مردم گرجستان فراهم آوریم

ایالات متحده برای یاری دادن مردم گرجستان که در مناقشه بین کشورشان و روسیه گرفتار شده اند، یک کمک اضطراری به ارزش دویست و پنجاه هزار دلار فراهم می آورد.
این اعتبار، که روز ۱۱ اوت بوسیله آژانس توسعه بین المللی آمريکا اعلام کرد، بمنظور تامین تدارکات امدادی و رفاهی برای بالغ بر ۱۰ هزار نفر بکار خواهد رفت. ِهنری ِیتّا فور، مدیر آژانس گفت: ما وضع را از نزدیک زیر نظر داریم، و آماده هستیم کمک های انسانی بیشتری برای مردم گرجستان فراهم آوریم.

افزون بر این، سفارت آمريکا در تفلیس بسته های تدارکات ویژه استفاده در موارد اضطراری و مصیبت های طبیعی را که قبلا در محل انبار شده بود، آزاد کرده است. این بسته ها که یک میلیون و دویست هزار دلار ارزش دارند، وسائلی مانند چادر، پتو و پوشاک و نیز دارو و تجهیزات اولیه پزشکی را شامل می شوند. کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد تخمین می زند که هشتاد درصد جمعیت شهر گوری، در گرجستان، یا حدود چهل و پنج هزار نفر، در اثر جنگ آواره شده اند و ده ها هزار نفر دیگر از اوستیای جنوبی گریخته اند.

آژانس توسعه بین المللی آمريکا از دیر باز به گرجستان در حوزه هایی چون حکومت قانون، رشد اقتصادی، امنیت انرژی، بهداشت و آموزش کمک کرده است. میزان کمک آژانس به گرجستان از سال ۱۹۹۲ مجموعا حدود یک میلیارد دلار بوده است. پروژه های مشخص، برنامه هایی از آموزش فنی تا کمک به اصلاح سیستم های پارلمانی و قضایی گرجستان، توسعه اقتصادی و بهبود بخش انرژی کشور را شامل می شود.

سپاه صلح از سال ۲۰۰۱ در گرجستان فعالیت داشته است، و ۲۲۵ داوطلب تا امروز در آنجا خدمت کرده اند. پیش آز آغاز جنگ جاری، نزدیک به ۸۰ داوطلب سپاه صلح در سراسر کشور مستقر بودند، و برای تقویت آموزش زبان انگلیسی و توسعه سازمان های غیر دولتی کار می کردند.

این مناقشه اندوهبار هم اینک ناراحتی ها وسختی های بزرگی برای مردم گرجستان فراهم آورده است. آمريکا در همکاری با متحدان اروپایی خود سعی دارد به پایان گرفتن منافشه و یاری نیازمندان کمک کند.

در همين حال، پرزیدنت جرج بوش می گوید ایالات متحده از کوشش های فرانسه، ریاست فعلی اتحادیه اروپا، برای میانجیگری بین روسیه و گرجستان بمنطور پایان بخشیدن به مناقشه در گرجستان پشتیبانی می کند:
**** ایالات متحده آمريکا در کنار دولت گرجستان که بصورت دمکراتیک انتحاب شده ایستاده است. ما تاکید داریم که باید به حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان احترام گذاشته شود. روسیه گفته است که تغییر دولت گرجستان هدف آن نیست. ایالات متحده و جهان از روسیه انتظار دارند پای بندی خود را به این تعهد نشان دهد.

پرزیدنت بوش یادآور شد که روسیه گفته است عملیات نظامی را متوقف ساخته و با یک آتش بس موقت موافقت کرده است:
**** متاسفانه، ما گزارش هایی دریافت می کنیم که اقدامات روسیه با این اظهارات تطبیق نمی کند. ما نگران گزارش هایی هستیم که می گوید واحد های روسیه در جناح شرقی شهر گوری موضع گرفته اند که به آنها اجازه می دهد بزرگراه شرقی - غربی را ببندند، کشور را تقسیم کنند و تفلیس، پایتخت، را مورد تهدید قرار دهند. ما نگران گزارش هایی هستیم که حاکی است نیروهای روسیه وارد بندر پوتی شده اند و در آنجا موضع گرفته اند، خودروهای زرهی روسیه راه های دسترسی به آنرا می بندند و روسیه قایق ها و کشتی های گرجستان را منفجر می کند. ما نگران این گزارش هستیم که از شهروندان قومی گرجستان حفاظت نمی شود.
برای نشان دادن همبستگی آمريکا با مردم گرجستان و کمک به حل مسالمت آمیز مناقشه، پرزیدنت بوش کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه را به فرانسه می فرستد، او در آنجا با نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری گفت و گو خواهد کرد و سپس رهسپار تفلیس خواهد شد تا شخصا پشتیبانی قاطع ایالات متحده از دولت دمکرات گرجستان را ابلاغ کند

. وزارت دفاع آمريکا ارسال کمک های انساندوستانه به مردم گرجستان آغاز کرده است. پرزیدنت بوش گفت: " ما انتطار داریم روسیه به تعهد خود برای رسیدن تمام کمک ها به منطقه پای بند بماند."
پرزیدنت بوش گفت ایالات متحده از کوشش های روسیه برای قرارگرفتن در ساختارهای دیپلماتیکی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی قرن بیست و یکم پشتیبانی کرده است. او گفت: اعمال روسیه در گرجستان تحقق این آرمان ها را بحطر می اندارد. رئیس جمهوری آمريکا اظهار داشت "روسیه برای آغاز ترمیم خسارتی که به مناسباتش با ایالات متحده، اروپا و کشورهای دیگر وارد آمده، و بازیافت جایگاه خود در جهان، باید برای پایان دادن به این بحران وارد عمل شود."

XS
SM
MD
LG