لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

متحدان مشرف از مذاکرات برای کنار رفتن او با مصونيت از تعقيب خبر ميدهند


متحدان پرويز مشرف رئيس جمهوری درگير در اختلافات داخلی آن کشور ميگويند مذاکرات برای رسيدن به توافقی در جريان است که به آقای مشرف اجازه ميدهد استعفا بدهد ، هرچند که سخنگوی او کماکان گزارشهای راجع به کنار رفتن وی را تکذيب ميکند.

رشيد قريشی، سخنگوی آقای مشرف امروز، جمعه، گزارشهائی را که ميگويد آقای مشرف ترجيح ميدهد استعفا کند تا با استيضاح روبرو شود، بی اساس خواند. وی همچنين گزارشهای راجع به درخواست آقای مشرف برای توافقی را که به او مصونيت بدهد نيز رد کرد. با اينحال متحدان آقای مشرف ميگويند پشت صحنه ميان رئيس جمهوری و دولت مذاکراتی در جريان است که به آقای مشرف امکان ميدهد بدون مواجه شدن با استيضاح، يا اتهاماتی در مورد ارتکاب جرم، کنار برود.

سناتور مشاهيد حسين، متحد آقای مشرف، به صدای آمريکا گفت يکی از موضوع های مطرح اين است که وی بتواند در پاکستان بماند اما از تعقيب مصون باشد. آقای حسين تاکيد کرد که وی بجای آقای مشرف حرف نمی زند.

در همين حال قانونگذاران در استان بلوچستان امروز با اکثريت قريب به اتفاق آرا به قطعنامه ای رای موافق دادند که از رئيس جمهوری ميخواهد از پارلمان خواستار رای اعتماد شود. سه مجمع ديگر قانونگذاری استانی قبلا قطعنامه هائی مشابه تصويب کرده اند. قانون اساسی پاکستان آقای مشرف را به چنين اقدامی ملزم نمی کند.

قانونگذاران حزب حاکم هفته گذشته اعلام کردند خواستار استيضاح آقای مشرف می شوند.

برکنار ساختن رئيس جمهوری مستلزم رای اکثريتی دو سومی در هر دو مجلس پارلمان پاکستان است.

آقای مشرف روز پنجشنبه در سخنرانی خود به مناسبت روز استقلال پاکستان گفت کشور برای برطرف ساختن مشکلات اقتصادی و مبارزه با تروريسم به ثبات سياسی نياز دارد.

آقای مشرف در سال ۱۹۹۹ در يک کودتای بدون خونريزی قدرت را به دست گرفت. وی سالها با برخورداری از حمايت آمريکا در مقام يک متحد نزديک در جنگ عليه تروريسمبی آنکه با چالشی مواجه شود، حکمرانی ميکرد.

XS
SM
MD
LG