لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۱

یک مقام نظامی آمریکا: تیم های ترور عراقی در ایران آموزش می بینند


یک مقام نظامی آمریکا می گوید تیم های ترور عراقی در ایران به وسیله نیروی قدس، یک شاخه سپاه پاسداران، و حزب الله لبنان آموزش می بینند.

مقام آمریکائی، که درخواست کرد ناشناس بماند، امروز جمعه به خبرگزاری های غربی گفت جنگجویان قصد دارند به عراق بازگردند و مقامات مشخصی درعراق را هدف بگیرند.

به گفته او، «گروه های ویژه» شیعه در شهرهای قم، تهران، مشهد و اهواز آموزش می بینند.

مقامات آمریکائی و عراقی ایران را به مسلح ساختن شبه نظامیان شیعه در عراق متهم می کنند. نیروهای عراقی برای سرکوب آنها تا کنون به چندین حمله دست زده اند.

ایران حمایت از شورشیان را تکذیب می کند و می گوید حضور آمریکا در عراق مسئول خشونت در کشور است.

پیشتر، معاون نخست وزیر عراق به رهبران جمهوری اسلامی ایران گفت آنها نباید از یک پیمان امنیتی که عراق درباره آن با ایالات متحده مذاکره می کند، در هراس باشند.

برهان احمد صالح، که با محمود احمدی نژاد رییس جمهوری و دیگر مقامات ایرانی ملاقات کرد، روز پنجشنبه در تهران گفت قراردادی که به نیروهای آمریکا اجازه می دهد ورای سال جاری در عراق بمانند، به بغداد در برقراری امنیت و ثبات کمک خواهد کرد. او گفت چنین قرار دادی اجازه نخواهد داد از عراق به عنوان پایگاهی برای هدف گرفتن همسایگانش استفاده شود.

مقامات عراقی می گویند صالح برای بحث درباره مجموعه ای از مسائل، از جمله مناسبات اقتصادی و پیشنهاد عراق برای به وجود آمدن یک شبکه امنیتی منطقه ای به ایران رفته است. او، همچنین می خواهد تهران را به همکاری در مقابله با خشکی و بی آبی منطقه ای تشویق کند.

XS
SM
MD
LG