لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

بوش مجددا از روسيه خواست نيروهايش را از گرجستان خارج کند


پرزيدنت بوش تاکيد کرده است که روسيه بايد به تعهد خود برای خارج ساختن نيروهايش از گرجستان احترام بگذارد.

پرزيدنت بوش که امروز، جمعه، در کاخ سفيد صحبت ميکرد، گرجستان را يک دمکراسی دلير و با جرات ناميد، و مجددا بر اهميت احترام به تمامت ارضی و حاکميت آن تاکيد گذاشت.

پرزيدنت بوش گفت مردم گرجستان رای به انتخاب دمکراسی های غربی داده اند و غرب آنان را کنار نمی گذارد.

پرزيدنت بوش گفت مناسبات ستيزه جويانه با غرب به سود روسيه نيست، و تاکيد کرد که قلدری و ارعاب شيوه ای قابل قبول برای اجرای سياست خارجی نيست.

همزمان با اين اظهارات پرزيدنت بوش، کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا نيز در تلاش برای توافقی ميان روسيه و گرجستان در مورد آتش بس و مذاکره با ميخائيل ساکشويلی رئيس جمهوری گرجستان به تفليس پايتخت آن کشور رفته است. خانم رايس گفت چنين توافقی تضمين کننده خروج سربازان روسيه از قلمرو گرجستان است.

آقای ساکشويلی امروز در مصاحبه ای با روزنامه روسی کومرسانت گفت وی به روسيه هيچگونه امتيازی نخواهد داد. رهبر گرجستان گفت برای مذاکره در باره تقريبا هر موضوعی آماده است اما هشدار داد که تمامت ارضی و حاکميت کشورش را به خطر نمی اندازد. خانم رايس گفت موافقتنامه آتش بس منافع گرجستان را حفظ خواهد کرد.

خانم رايس روز پنجشنبه با نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه ملاقات کرد، و حامل پيشنويس اجرائی موافقتنامه آتش بسی است که فرانسه ميانجی آن بوده است.

در همين حال آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بر حمايت از تمامت ارضی و حاکميت گرجستان تاکيد گذاشت و عمليات روسيه را در گرجستان، بی تناسب توصيف کرد. خانم مرکل اين نظر را امروز پس از ملاقاتی که در شهر تفريحی سوچی در ساحل دريای سياه با دميتری مدويدف رئيس جمهوری روسيه داشت مطرح ساخت. آقای مدويدف گفت بعيد ميداند سکنه مناطق جدا شده آبخاز و اوسيتيای جنوبی هيچگاه بپذيرند که بخشی از گرجستان هستند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا روز پنجشنبه هشدار داد که مناسبات روسيه با آمريکا می تواند برای سالها آسيب ببيند اگر روسيه از موضع خصمانه خود در گرجستان باز نگردد. آقای گيتس گفت آمريکا در انتظار همکاری روسيه برای برقراری صلح در منطقه بود اما رفتار اخير نظامی روسيه همه چيز را زير سئوال می برد.

بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد نسبت به اوضاع انسانی ابراز نگرانی کرده است و ميگويد بخش هائی عمده از گرجستان به سبب خشونت جاری و بی قانونی به روی امدادگران باز نيست.

پيتر مک کی وزير دفاع کانادا روز پنجشنبه گفت کشورش انجام مانور نظامی مشترک با روسيه را برای اعتراض به آنچه که اشغال گرجستان ناميد لغو کرده است .

XS
SM
MD
LG