لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

لهستان از نزديک شدن به توافق برای استقرارسيستم آمريکائی دفاع موشکی خبر ميدهد


وزير امورخارجه لهستان ميگويد آمريکا و کشور او از هرزمانی ديگر به توافق در مورد برنامه استقرار يک سيستم دفاع موشکی در شرق اروپا نزديک تر شده اند.

Radek Sikorskiاين نظر را امروز، پنجشنبه، همزمان با انجام دور ديگری از مذاکرات ديپلمات های آمريکائی و لهستانی در ورشو مطرح ساخت. Sikorski چهارشنبه شب گفته بود در موضع آمريکا تغييری پيدا شده است، اما وارد جزئيات نشد.

لهستان ماه گذشته خواستار ضمانت های امنيتی بيشتری در مورد اين برنامه شده بود، که متوقف ماندن مذاکرات را در پی داشت. اما اوايل اين هفته Donald Tusk نخست وزير لهستان گفت جنگ ميان روسيه و گرجستان احتمالا موجب خواهد شد که آمريکا پيشنهاد لهستان را برای استقرار دائمی سيستم دفاع موشکی در لهستان مورد توجه قرار دهد. آقای Tusk ماه گذشته پيشنهاد آمريکا برای تقويت دفاع هوائی لهستان در ازای استقرار يکساله سيستم موشکی در کشورش را رد کرده بود. وی گفت هر توافقی مستلزم تقويت و تحکيم امنيت لهستان ، تجهيز و بهتر ساختن قدرت دفاعی آن، و استقرار دائمی سيستم دفاع موشکی در کشور است.

آمريکا برای مقابله با حملات موشکی دولت های متخاصم خواستار استقرار ده موشک ردگير در لهستان و يک سيستم رادار در جمهوری چک است. پراک قبلا با اين ايده موافقت کرده است اما روسيه بشدت با آن مخالف است.

XS
SM
MD
LG