لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

سوريه و لبنان برای مشخص ساختن مرزهای مشترک همکاری ميکنند


سوريه و لبنان به فاصله يک روز پس از توافق در مورد برقراری مناسبات کامل ديپلماتيک گفتند برای مشخص ساختن مرزهای مشترک با يکديگر همکاری خواهند کرد.

بشار الاسد رئيس جمهوری سوريه و ميشل سليمان رئيس جمهوری لبنان امروز، پنجشنبه، در پايان دومين روز مذاکراتی که در دمشق داشتند، اعلاميه ای مشترک صادر کردند.

مرزهای سوريه و لبنان در بعضی نقاط فاقد علامت گذاری های دقيق است ، و اين وضعيتی است که از شصت سال پيش، که هردو کشور از بريتانيا مستقل شدند، برقرار بوده است.

دو رهبر روز چهارشنبه توافق کردند برای نخستين بار سفير مبادله کنند.

آقای سليمان روز چهارشنبه برای مذاکراتی تاريخی و دو روزه با هدف تحکيم مناسبات دوجانبه به سوريه رفت.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا روز چهارشنبه گفت مبادله سفير می تواند گام نخستين بسيار خوبی باشد، به اين شرط که سوريه نيز به تمامت ارضی و حاکميت لبنان احترام بگذارد. خانم رايس گفت واشنگتن از ديرباز طرفدار عادی شدن مناسبات ميان سوريه و لبنان بر پايه تساوی و احترام به حاکميت لبنان بوده است. آمريکا سالها از آنچه که مداخله سوريه در امور لبنان توصيف ميکرد انتقاد کرده است.

سوريه و لبنان که هردو سابقا مستعمره فرانسه بودند، هيچگاه مناسبات رسمی ديپلماتيک نداشتند، اما در ماه ژوئيه اعلام کردند در پايتخت های يکديگر سفارتخانه باز می کنند.

روابط ميان سوريه و لبنان پس از ترور سه سال پيش رفيق حريری نخست وزير وقت لبنان ، و خروج اجباری چند ماه بعد سربازان سوريه از لبنان ، همواره متشنج و يا سرد بوده است. بسياری سوريه را در ترور حريری مقصر می شناسند، اما سوريه هرگونه مداخله ای تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG