لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۹

پاکستان روز استقلال را با درخواست رهبران برای آشتی سياسی برگزار کرد


رهبران پاکستان همزمان با برگزاری آئين های استقلال اين کشور، خواستار آشتی سياسی شده اند.

پرويز مشرف رئيس جمهوری امروز، پنجشنبه، در پيامی تلويزيونی به مناسبت شصت و يکمين سال استقلال و جدائی پاکستان از بريتانيا گفت کشور برای برطرف ساختن مشکلات اقتصادی و مبارزه با تروريسم نيازمند ثبات سياسی است.

يوسف رضا گيلانی نخست وزير نيز در مراسم اهتزاز پرچم در اسلام آباد خطاب به جمعيت گفت دولت جديد ائتلافی خواستار و پای بند به آشتی ملی است. وی در عين حال گفت روزهای اختناق سياسی و ديکتاتوری به سر آمده است، که اشاره ای سربسته به آقای مشرف بود. اين فرمانده سابق ارتش برای استعفا از مقام رياست جمهوری زير فشار است، و قانونگذاران حزب حاکم در مجمع ملی قانونگذاری، فهرستی از اتهامات را برای استيضاح او تدارک می بينند.

آقای مشرف در سخنرانی خود مستقيما به درخواست هائی که از وی برای استعفا، و مواجه شدن با استيضاح شده است، اشاره ای نکرد.

برکنار ساختن رئيس جمهوری به رای اکثريتی دو سومی در هر دو مجلس پارلمان پاکستان نياز دارد . سه مجمع از چهار مجمع قانونگذاری استانی قطعنامه هائی تصويب کرده اند که از آقای مشرف ميخواهد از مجمع ملی قانونگذاری خواستار رای اعتماد شود. قانون اساسی پاکستان چنين اقدامی را الزامی نميداند.

آقای مشرف قدرت را در سال ۱۹۹۹ در يک کودتای بدون خونريزی بدست گرفت. وی ساليان دراز ضمن برخورداری از حمايت آمريکا به عنوان يک متحد نزديک در جنگ عليه تروريسم، بدون چالش ، حکمرانی ميکرد .

يک حمله انتحاری در شهر شرقی لاهور روز چهارشنبه هشت نفر را کشت و چندين نفر ديگر، از جمله دوازده مامور پليس را مجروح کرد. هيچ کس مدعی اين حمله نشده است که در مقابل يک پاسگاه پليس رخ داد.

XS
SM
MD
LG