لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۸

سفر دالائی لاما به فرانسه


با دوازده هزار کیلومتر فاصله از بازیهای المپیک بود که در تاریک و روشنای صبح دوشنبه، دالائی لاما با هواپیمائی ازهند وارد فرودگاه شارل دوگل، و به این ترتیب سفردوازده روزه ای او آغاز شد .

مردم فرانسه هر بار که وی به کشورشان آمده استقبال گرمی را از خود نشان داده اند .

دالائی لاما که از سال ۱۹۵۹ ناچار به اقامت در هند شده در سال ۱۹۸٢ موفق به دریافت ویزا برای سفر به فرانسه شد .

شش ماه پیش، دلیل سفر، مذهبی، وهمینطورافتتاح معبد تازه ای درجنوب فرانسه اعلام شد، ولی همزمانی انجام آن با مسابقات المپیک ، دولت چین را آزرده خاطر ساخته تا آنجا که دولت پکن زمانی اعلام کرد فرانسه قصد دارد با این کار از اعتبار المپیک پکن بکاهد . سخنگوی دالائی لاما قبل از ورود وی به فرانسه گفت رهبر مذهبی بودائیان تبت با آقای سرکوزی دیدار نخواهد داشت تا به فضای مسابقات پکن لطمه ای وارد نیاید.

جدا از روز چهارشنبه، که دالائی لاما با سی تن از سناتورهای فرانسوی در یکی از سالن های کاخ سنا دیدار و گفتگو کرد، هیچ دیدار رسمی دیگری در کار نخواهد بود، و فقط درمراسم افتتاح معبد بزرگ بودائیان در جنوب فرانسه ، روز۲۲ ماه اوت، خانم کارلا سرکوزی، و به احتمال زیاد آقای کوشنر، یانیک نووآ، قهرمان سابق تنیس فرانسه، ویا بازیگر سرشناس سینمای فرانسه، خانم ژان مورو حضور خواهند داشت .

در فرانسه بعد از مسیحیان ، مسلمانان و یهودیان ، بودیسم چهارمین مذهب فرانسه به حساب میاید، و بر اساس آمار، ششصد هزارنفر پیرواین مذهب، و بیش از دو میلیون نفر هم با حفظ مذهبشان، خود را طرفدار جدی بودا میدانند .

در فرانسه بیشترین درآمد بودائیان از طریق فروش کتاب ویا ورودیه ها در مجالس و سحنرانی ها بخصوص برای دالائی لاماست. برای مثال در

روز ۱۵اوت علاقمندان شنیدن سخنان دالائی لاما دست کم بایستی ۱۵ یورو بپردازند، ویا کمی دیرتر در نشست سه روزه شهر نانت، که در باره فلسفه بودا به تفصیل سخنرانی، ویکی از همین سخنرانان دالائی لاما خواهد بود، جمعا بایستی ۱۹٠ یورو پرداخت کرد.

در باره سفر اینبار دالائی لاما برنده جایزه صلح سال ۱۹۸۹، احزاب سیاسی وافکار مترقی، نظریات گوناگونی را ابراز میدارند، ازجمله ژولین دریی نماینده مجلس ازحزب سوسیالیست میگوید: بله او و تفکرش مهربانانه بنظر میاید اما فرانسه لائیک و دمکراتیک نباید یک رهبرمذهبی را جانشین مسائل دیگر بسازد ، فرانسه فرصت خوبی داشت تا پیش از آغاز المپیک خواسته هایخود را از دریچه ای دیگر به چین بگوید.

از طرف دیگر لیونل لوکا نماینده ای از حزب راست در مجلس فرانسه، و آشنا به مسائل تبت عقیده دارد که باید به همه کسانی که از حقوق بشر سخن

میگویند مجال سخن داد و از آنها حمایت کرد. دیروز، چهارشنبه، دالائی لاما در سخنانش در سنا گفته بود من تنها از مردم تبت سخن نمیگویم، و شهردار سوسیالیست شهر خطاب به دالائی لاما گفت این تمام فرانسه است که از شما و تلاشهایتان اسقبال میکند .

خانم سگولن رویال رقیب انتخاباتی آقای سرکوزی روز نهم همین ماه اظهار داشت آقای سرکوزی وعده داده بود که در مراسم افتتاحیه مسابقات المپیک پکن شرکت نخواهد کرد. برخی از نمایندگان احزاب راست پاسخ میدهند چرا وفتی هفده ماه پیش خود خانم رویال به پای دیوار چین رفت کلامی ار حقوق بشر را بر زبان نیاورد .

دیروز در مراسم افتتاح معبدی دیگر در نزدیکی پاریس، رهبر بودائیان برپای مجسمه چهار متری بودا که از طلا ساخته شده، برگهای گل ریخت، وهمه حاضران را که برای شنیدن سخنانش در داخل معبد، و یا بیرون، بر روی پرده های بزرگ نمایشی جمع شده بودند، در وجدی که از آن اظهار شعف میکردند، فرو برد . دختر خانمی مسلمان در برابر دوربین خبرنگاری گفت دالائی لاما برای دو شاخص قابل احترام است: برای آنچه که میگوید، و برای آنچه که هست.

XS
SM
MD
LG