لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

مسابقات المپيک پکن و آگهی های تبليغاتی نامزدهای رياست جمهوری آمريکا


برگزاری هر چهار سال يکبار مسابقات المپيک در جهان، سود سرشاری را با توجه به آگهی های تبليغاتی نصيب يکی از شبکه های سراسری تلويزيونی در آمريکا ميکند. به عبارت ديگر، هر بار تنها يک شبکه است که ميتواند اجازه انحصاری پخش کامل بازی های المپيک را به خود اختصاص دهد و اين بار، قرعه فال بنام شبکه سراسری تلويزيونی «ان بی سی» و مراکز خبری وابسته به آن است.

به همين جهت هر دو کانديدای رياست جمهوری آمريکا - سناتور براک اوباما و سناتور جان مک کين – آگهی های ويژه ای را برای پخش در اين شبکه تلويزيونی تهيه کرده اند تا در بهترين زمان ممکن، طی پخش برنامه های المپيک بروی صفحه تلويزيون ظاهر شود.

سناتور مک کين شش ميليون دلار و سناتور اوباما پنج ميليون دلار برای آگهی های انتخاباتی خود طی پخش برنامه های تلويزيونی پرداخته اند.

اما آيا اين آگهی ها يا هر نوع آگهی ديگری که از شبکه های تلويزيونی آمريکا پخش ميشود؛ ميتواند بالقوه در جلب نظر تعداد بيشتری از راًی دهندگان آمريکائی مؤثر باشد يا نه؟

با اين همه، حتی پيش از پخش آگهی های تلويزيونی دو نامزد رياست جمهوری آمريکا، مسئله چگونگی آن نيز باعث ايجاد مشاجره و مباحثه فراوان بين طرفداران آنان شده است.

دموکرات ها سناتور مک کين را متهم ميکنند که در آگهی هائی که اجازه پخش آن را ميدهد، مطالب منفی عليه سناتور اوباما بکار گرفته ميشود و طرفداران سناتور مک کين سناتور اوباما را متهم ميکنند که اول اين سناتور اوباما بوده است که مسئله نژادی را به بازار مبارزه انتخابات رياست جمهوری آمريکا وارد کرده است.

يک آگهی انتخاباتی جان مک کين صحنه هائی را نشان ميدهد که باد بشدت در جريان است و توربين هائی در گردش هستند و راوی ميگويد که تجديد انرژی احياء کننده اقتصاد ماست، ايجاد کننده شغل های جديد است و استقلال انرژی را بوجود ميآورد.

با اين همه گروهی بر اين عقيده اند که اين آگهی ها ممکن است مانند شمشير دو لبه عليه خود سناتور مک کين بکار رود و برخی ديگر ميپرسند که آيا سناتور اوباما برای پاسخ به آگهی های انتخاباتی سناتور مک کين، از قدرت روحی لازم برخوردار است يا نه؟ با اين همه، پاسخ اين گروه را بايد در آگهی جديد سناتور اوباما که به مدت سی ثانيه در صفحه تلويزيون های آمريکا ديده ميشود؛ يافت.

در اين آگهی جديد از سناتور مک کين به عنوان يک چهره مشهور در واشنگتن نام برده ميشود. چهره ای که سال هاست همچنان در صحنه حضور دارد و در نتيجه واشنگتن همان واشنگتن هميشگی است. شعار انتخاباتی سناتور اوباما با کلمه «تغيير» همراه است.

XS
SM
MD
LG