لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

شهر استراتژيک گوری در پيشروی سربازان روسيه در گرجستان غارت شد


سربازان روسيه سوار بر زرهپوش ها امروز، چهارشنبه، برغم توافق با آتش بسی که با ميانجيگری فرانسه برای پايان دادن به شش روز جنگ با گرجستان حاصل شده بود، در داخل اين کشور پيش رفتند.

مقامات گرجستان و خبرنگاران در صحنه از غارت و چپاول در شهر استراتژيک گوری توسط سربازان و شبه نظاميانی خبر ميدهند که پيش از بازگشت به اين شهر مدتی کوتاه به سوی تفليس پايتخت گرجستان پيش ميرفتند.

در غرب، در شهر بندری پوتی ، در ساحل دريای سياه ، به گزارش خبرنگاران، سربازان روسيه چند قايق گارد ساحلی را که در آنجا لنگر انداخته بودند، بمباران کردند. لنگر گاه تجاری مجاور نير چندين روز است که در محاصره نيروی دريائی روسيه قرار دارد.

در همين حال آمريکا خواستار تشکيل جلسه فوق العاده وزيران امور خارجه ناتو برای تبادل نظر در باره بحران گرجستان شده است. ناتو ميگويد اين جلسه روز سه شنبه برگزار میشود، و روسيه در آن به عنوان ناظر حضور نخواهد داشت.

مقامات دفاعی آمريکا ميگويند برنامه يک مانور نظامی مشترک با روسيه نيز برای اعتراض به عمليات نظامی جاری روسيه در گرجستان لغو شده است .

در همين حال بنظر ميرسد جلسه وزيران امورخارجه اتحاديه اروپا در بروکسل به تصميم گيری برای اعزام ناظران برای نظارت بر آتش بس در گرجستان نزديک شده است. برنارد کوشنر وزير امور خارجه فرانسه که کشورش رياست دوره ای اتحاديه اروپا را بر عهده دارد به خبرنگاران گفت کشورهای عضو اتحاديه مصمم اند از تمامی تلاش های غرب برای پايان بخشيدن به خصومت در گرجستان حمايت کنند.

پيشتر گرجستان روسيه را به فرستادن تانک به شهر استراتژيک گوری متهم کرده بود. الکساندر لومائيا دبير شورای امنيت ملی امروزبه خبرنگاران گفت حدود چهل و پنج تانک و زرهپوش روسيه وارد شهر شده اند.

مقامات گرجستان همچنين از به غارت و چپاول کشيده شدن بخش هائی عمده از شهر خبر ميدهند.

روسيه وجود تانک ها را تکذيب ميکند، اما ميگويد در نزديکی اين شهر تقريبا متروک شده، چندين پست ايست و بازرسی مستقر ساخته است.

گرجستان و روسيه، هردو، با نکات اصلی طرح صلحی موافقت کرده اند که فرانسه ميانجی آن است، و فراخوانی نيروها از دو ناحيه جدائی طلب در گرجستان، و دسترسی آزاد امدادگران بين المللی را توصيه ميکند.

برنارد کوشنر وزير امورخارجه فرانسه ميگويد اتحاديه اروپا بايد برای کمک به آرام کردن اوضاع، ناظران صلحبانی مستقر کند. کوشنر اين نظر را امروز، در آستانه کنفرانس وزيران امورخارجه اتحاديه اروپا در بروکسل مطرح ساخت.

وزير بهداری گرجستان ميگويد در پنج روز حملات هوائی و زمينی صد و هفتاد و پنج نفر کشته شدند. روسيه ميگويد شمار تلفات دست کم هزار و پانصد نفر است . تائيديه مستقلی در مورد تلفات وجود ندارد.

اوسيتيای جنوبی و آبخازی در اوايل دهه نود اعللام استقلال و جدائی از گرجستان کرده اند، اما شناسائی بين المللی کسب نکرده اند

XS
SM
MD
LG