لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

بوش از روسیه خواست نیروهایش را از گرجستان خارج کند


جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، از روسیه خواسته است به تعهد خود به آتش بس در گرجستان احترام بگذارد و نیروهایش را از آن کشور خارج کند.

بوش امروز(چهارشنبه) در سخنانی در کاخ سفید از انتشار گزارش هایی که گفته می شود روسیه، آنگونه که قبلا گفته بود، عملیات نظامی در گرجستان را متوقف نکرده است ابراز نگرانی کرد و گفت انتظار دارد روسیه تمام سربازانی که در روزهای اخیر به گرجستان فرستاده است خارج کند.

وی همچنین از روسیه خواست اجازه دهد یک ماموریت انساندوستانه به سرپرستی ارتش آمریکا آغاز شود. ایالات متحده قصد دارد از نیروهای هوائی و دریایی برای رساندن تدارکات ضروری به گرجستان استفاده کند.

رهبر آمریکا اعلام کرد کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه، برای ملاقات با سارکوزی رییس جمهوری فرانسه به پاریس می رود و سپس در ادامه کوشش برای بسیح جهان آزاد به دفاع از گرجستان آزاد و ابلاغ حمایت استوار ایالات متحده از دولت دمکراتیک آن کشور به تفلیس خواهد رفت.

آقای بوش گفت او با میخاییل ساکاشویلی، رییس جمهوری گرجستان، و نیز نیکولا سارکوزی ، که در کوشش برای برقراری صلح بین روسیه و گرجستان شرکت دارد گفت و گو کرده است.

پیشتر، رییس جمهوری گرجستان به شبکه خبری سی ان ان گفت اظهارات اولیه مقامات آریکا درباره عمل روسیه « بسیار نرم» بود. او همچنین از گزارش های رسانه ها که گرجستان با اقدامات خود موجب مناقشه شد، به شدت انتقاد کرد.

ساکاشویلی گفت کشور او هرگز تسلیم روسیه نخواهد شد، با این حال یاد آور شد که گرجستان صلحبانان بی طرف را برای کمک به برقراری آرامش در منطقه قبول خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG