لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

موافقت گرجستان و روسيه با طرح صلح و آغاز ارسال محمولات امداد بين المللی


گرجستان و روسيه طرح صلحی را که با ميانجيگری فرانسه در ارتباط با جنگ در دو منطقه جدائی خواه گرجستان ارائه گرديده است، پذيرفتند.

ديميتری مدوديف رئيس جمهوری روسيه روز سه شنبه در جريان ديدار با نيکولا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه در مسکو، حمايت خود را از طرح صلح ابراز داشت. سپس آقای سارکوزی به تفليس پرواز کرد و خبر توافق روسيه را به اطلاع ميخائيل ساکاشويلی رئيس جمهوری گرجستان رساند.

آقای ساکاشويلی اظهار داشت موارد عمده طرح صلح را مشتمل برآتش بس فوری، خروج نيروها از دو منطقه جدائی خواه گرجستان و آزادی عمل مأموران امداد برای کمک رسانی، می پذيرد.

رئيس جمهوری گرجستان افزود با اين حال انجام هرگونه گفتگوهای بين المللی درباره آينده آبخازيا و اوستيای جنوبی نمی تواند مطرح باشد. اين دو منطقه جدائی خواه گرجستان هوادار روسيه هستند، اما گرجستان می گويد هرگز دست از آن نواحی برنخواهد داشت.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفت هرگونه توافقی ميبايست که تماميت ارضی گرجستان را به رسميت بشناسد.

رئيس جمهوری روسيه می گويد دستور داده است که عمليات نظامی در گرجستان متوقف شود، چرا که گرجستان به علت حمله هفته گذشته خود به اوستيای جنوبی به اندازه کافی مجازات شده است.

آقای ساکاشويلی گفت که گرجستان از اتحاد کشورهای شوروی سابق خارج خواهد شد و اين تصميم را آخرين وداع با عصر کهن اتحاد شوروی خواند.

***

کميساريای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد با برقراری يک پل هوائی، حمل تجهيزات لازم را به گرجستان برای کمک رسانی به عده ای که شمارآن ها ١٥٠ هزار نفرتخمين زده می شود و بر اثر پنج روز جنگ شديد ميان نيروهای گرجستان و روسيه آواره شده اند، آغازکرده است.

يک هواپيمای باری چارتر سازمان ملل متحد روز سه شنبه با ٣٤ تن غذا و پوشاک وارد پايتخت گرجستان شد. مقامات سازمان ملل متحد می گويند دومين هواپيما امروز چهارشنبه از کپنهاک راهی گرجستان خواهد شد.

صليب سرخ بين الملل نيز با برقراری يک پل هوائی حمل ١٥ تن دارو و تجهيزات ديگر را به منطقه آغاز کرده است. فرانسه ارسال محمولات امدادی را روز دوشنبه آغاز کرد.

سخنگوی صليب سرخ اظهار داشت مأموران امداد تا اوايل سه شنبه شب هنوز اجازه نيافته بودند که وارد اوستيای جنوبی شوند.

XS
SM
MD
LG