لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۴

پارلمان لبنان با اکثریت آرا کابینه وحدت ملی کشور را تایید کرد


در پی بحث درباره سیاست بحث انگیز دولت که به گروه اوپوزیسیون شیعه حزب الله اجازه می دهد تسلیحاتش را نگه دارد، پارلمان به کابینه سی نفری رای اعتماد داد و راه را برای آغاز کار رسمی آن هموار کرد. این رای بخشی از قراردادی است که در ماه مه جناح های رقیب امضا کردند و به یک بن بست سیاسی مرگبار پایان داد.

کابینه لبنان هفته پیش به اتفاق آرا یک بیانیه سیاسی را تصویب کرد که به حزب الله اجازه می دهد سلاح های خود را نگاه دارد و به «مقاومت در برابر اسراییل» ادامه دهد. بیانیه می گوید لبنان حق دارد بخشی از سرزمینش را که اسراییل اشغال کرده است آزاد سازد و از ارتش ملی خود و جنبش مقاومت- که اشاره ای به حزب الله است- استفاده کند.

در تحولی جداگانه، میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان روز چهارشنبه برای یک دیدار رسمی دو روزه به سوریه می رود. انتظار می رود او درباره تعیین خط مرزی و برقراری مناسبات دیپلماتیک با مقامات سوریه گفت وگو کند.

سوریه و لبنان هرگز روابط دیپلماتیک رسمی نداشته اند، اما ماه پیش اعلام کردند که سفارتخانه هایی در دمشق و بیروت بازخواهند کرد.

مناسبات بین دو کشور از زمان ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان، در سال ۲۰۰۵ متشنج بوده است. چند ماه پس از آن حادثه، سربازان سوریه ناچار شدند لبنان را ترک کنند. سوریه عموما مسئول ترور حریری شناخته شده، اما هرگونه درگیری در آنرا تکذیب می کند.


XS
SM
MD
LG