لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

خزانه داری آمريکا پنج شرکت ایرانی را مورد تحریم های جدید قرار داد


وزارت خزانه داری ایالات متحده آمريکاپنج شرکت ایرانی را به کمک به برنامه اتمی جمهوری اسلامی متهم کرده، و با عنوان اين که سازمان هایی هستند که در گسترش تسلیحات اتمی دست دارندتحریم های جدیدی علیه آنها وضع کرده است.

وزارت خزانه داری آمريکا امروز (سه شنبه) در بیانیه ای گفت هدف از این اقدام مسدود کردن دارائی ها و سرمایه های افراد بر اساس قانونی است که در مورد «تولید کنندگان تسلیحات کشتار جمعی و حامیان آنها» در ایالات متحده تصویب شده است. این گزینش همچنین افراد و شرکت های آمريکایی را از هر گونه تماس با این شرکت ها ممنوع می سازد.

یک مقام ارشد وزارت خزانه داری می گوید جمهوری اسلامی ایران از شرکت هایی که جدیدا تحریم شده اند برای پنهان کردن آنچه او آنرا «عملی غیر قانونی» نامید و برای پیشبرد جاه طلبی های «خطرناک» اتمی استفاده کرده است.

پنج شرکت عبارتند از مرکز پژوهش اتمی برای کشاورزی و دارو، مرکز پژوهش و تولید سوخت اتمی اصفهان، آزمایشگاه جبار ابن حیان، شرکت تهیه تجهیزات ایمنی، و شرکت صنعتی جوزا.

در اطلاعیه وزارت خزانه داری گفته می شود این گزینش بر اساس دستور اجرائی شماره 13382 ریاست جمهوری و در پی تصمیم هفته گذشته اتحادیه اروپا در سخت تر کردن تحریم ها علیه ایران انجام می گیرد که درخواست های بین المللی را برای رها ساختن برنامه اتمی خود نادیده گرفته است. این شرکت ها عبارتند از:

* مرکز پژوهش های اتمی برای کشاورزی و دارو (مرکز پژوهش اتمی کرج، بخشی از اداره پژوهش سازمان انرژی اتمی ایران)

* مرکز پژوهش و تولید سوخت اتمی اصفهان ( بخشی از شرکت تهیه مواد و تجهیزات اتمی که در فعالیت های غنی سازی دست دارد)

* جبار ابن حیان ( آزمایشگاه سازمان انرژی اتمی ایران که در فعالیت های چرخه سوخت شرکت دارد)

* شرکت تهیه ابزار ایمنی ( سازمان صنایع هوائی فضائی، شرکت صوری که در برنامه موشکی بالیستیک ایران فعالیت دارد)

* شرکت صنعتی جوزا، (یک شرکت صوری که در برنامه موشکی بالیستکی ایران فعال است)

در اين اطلاعیه، وزارت خزانه داری آمريکا از جمله گفته شده است این گزینش ها به اقدامات جاری برای بازداشتن شرکت های ایرانی که در فعالیت های گسترش تسلیحات اتمی دست دارند افزوده خواهد شد تا آنها از دسترسی به بازارهای مالی و بازرگانی که می تواند به کوشش های تهران برای تولید تسلیحات اتمی و ساختن موشک برای رساندن کلاهک های اتمی به هدف کمک کند، محروم شوند.

در نتیجه اقدام امروز، تمام اموال و منافع اشخاص تعیین شده که در آمريکا هستند، از این پس به داخل آمريکا می آیند، یا در حال حاضر در مالکیت یا کنترل اشخاص آمريکائی قرار دارند یا بعدا قرار می گیرند، مسدود می شوند، نمی توانند انتقال پیدا کنند یا بصورت دیگری معامله خواهد شد.

XS
SM
MD
LG