لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

جامعه بین المللی بهایی ادعاهای رسانه های دولتی ایران را رد کرد



هفت رهبر بهایی که مدتی پیش روانه زندان اوین شدند

جامعۀ جهانی بهائى امروز، سه شنبه، در بيانيه اى اعلام كرد ادعاهاى فريبكارانه رسانه هاى خبرى ايرانى دربارۀ هفت رهبر زندانى جامعۀ بهائيان ايران و خانم شيرين عبادى و كسان ديگرى كه به دفاع از آنها برخاسته اند نشانگر تلاش حكومت ايران براى محروم كردن اين زندانيان از امكانات دفاع قانونى و نيز دامن زدن به «تعصبات و ترسهاى غيرمنطقى» مردم است.

در اين بيانيه آمده است: «گزارشهاى منتشر شده در رسانه هاى خبرى تحت حمايت دولت جمهوری اسلامی حاكى از تلاش مقامات ايرانى براى استفاده از رسانه هاى عمومى درانتشاراتهاماتى مبنى بر فعاليت اين زندانيان در طرحهاى براندازى در ايران است. متهم كردن خانم شيرين عبادى، وكيل سرشناس حقوق بشر و برندۀ جايزۀ صلح نوبل، نيز كه به اتفاق همكارانش آمادگى خود را براى دفاع از بهائيان اعلام كرده، طرح ديگرى براى ادامۀ محروم نگه داشتن اين افراد از حق داشتن وكيل است.»

اين بيانيه كه در وبسایت جامعۀ جهانى بهائى در سازمان ملل متحد منتشر شده است به اتهامات بهائى شدن دختر خانم عبادى، عامل صهيونيزم بودن بهائيان و اين كه تماس بهائيان ايران با نهاد اداره كنندۀ جامعۀ جهانى بهائى نوعى «توطئه» است پاسخ داده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «حكومت ايران از هر ابزارى كه در اختيار دارد براى بدنام كردن جامعه بهائيان ايران استفاده مى كند و بعد هر وقت كه بخواهد، در فضاى مسمومى كه خودش ايجاد كرده، مى گويد فلان كس بهائى است. خانم عبادى اولين كسى نيست كه اين روش در باره اش اعمال شده است. خانم عبادى به عنوان يك وكيل از افراد و گروه هائى با سوابق گوناگون دفاع مى كند و اين به آن معنا نيست كه او الزاماً به اعتقادات آنها باور دارد. سؤال اين است كه رسانه هاى تحت حمايت دولت با ادعاى اين كه دختر او بهائى است مى خواهند چه شبه هاى را القا كنند؟»

شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه صلح نوبل، مدتی پیش اعلام کرد وکالت رهبران بازداشت شده بهایی را همراه با دو تن از همکاران خود بر عهده می گیرد.

همزمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در گزارشی اعلام کرد دختر شیرین عبادی از اسلام به بهاییت گرویده است. موضوعی که شیرین عبادی در گفت وگو با رسانه ها آن را رد کرد.

همچنین روزنامه کیهان تهران در خبر ویژه ای خانم عبادی را سرزنش کرده و مدعی شد وی از بیت العدل اعظم بهاییان که در سرزمین اسراییل واقع است تقدیر نامه دریافت کرده است.

دولت جمهوری اسلامی همواره ادعا کرده است وجود اماکن مقدس بهایی در سرزمین اسراییل خود دلیلی بر ارتباط پیروان این دیانت با دولت اسراییل و به گفته جمهوری اسلامی « صهیونیست» هاست. در مقابل بهاییان می گویند این اماکن پیش از تشکیل دولت اسراییل احداث شده است و بهاییان مامور هیچ دولت یا سازمانی نیستند.
به گفته مراکز بهایی اکنون حدود ۳۰۰هزار بهایی در ایران زندگی می کنند، اگرچه از حقوق اولیه ای مانند ورود به دانشگاه و استخدام در نهادهای دولتی منع شده اند.

XS
SM
MD
LG