لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۶

رییس جمهوری گرجستان: برغم اعلام آتش بس جت های روسی به حملات ادامه می دهند


نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، از فرمان رییس جمهوری روسیه برای متوقف شدن عملیات نظامی در گرجستان استقبال کرده است.

سارکوزی بامداد امروز (سه شنبه) بمنظور ملاقات با رهبر روسیه و ابلاغ درخواست های غرب برای برقراری آتش بس وارد مسکو شد. او قرار بود از آنجا برای گفت و گو با رهبران گرجستان به تفلیس برود.

فرمان دیمیتری مدودف به پنج روز حملات زمینی و هوائی شدیدی که نیروهای روسیه را تا اعماق گرجستان پیش برد پایان می دهد. حملات در پاسخ به هجوم گرجستان به جدائی خواهان در منطقه انشعابی اوستیای جنوبی صورت گرفت.

گزارش می رسد بیش از دو هزار تن کشته شده اند، و تحلیلگران می گویند این رقم افزایش خواهد یافت.

مدودف پیش از ملاقات با رییس جمهوری فرانسه، در یک پیام تلویزیونی گفت گرجستان بدلیل حمله به اوستیای جنوبی باندازه کافی تنبیه شده است، و اعلام کرد امنیت صلحبانان روس و مردم روسی زبان در منطقه دوباره برقرار شده است. او گفت گرجستان «تلفات و خسارات عمده ای» متحمل شده است.

در این میان، در تفلیس پایتخت گرجستان، میخائیل ساکاشویلی رییس جمهوری گفت علیرغم اعلام آتش بس، هواپیماهای جنگی روسیه به حمله به هدفهائی در گرجستان ادامه می دهند. او که در یک گردهمائی بزرگ سخن می گفت همچنین اظهار داشت کشور در اشغال خارجی قرار دارد و اعلام کرد گرجستان از کشورهای مستقل مشترک المنافع - شامل شش کشور شوروی سابق - خارج خواهد شد.

چند ساعت پیش از اعلام آتش بس، خبرنگاران گزارش دادند هواپیماهای جنگی روسیه شهر استراتژیک گوری در گرجستان را بمباران می کنند. این شهر در ۷۵ کیلومتری غرب تفلیس قرار گرفته است و ژوزف استالین دیکتاتور شوروی سابق در آنجا متولد شد.

در این حال، در جمهوری آبخازيا، شاهدان گفتند یک ستون نظامی بلند روسیه بطرف کودری گورج، تنها منطقه آبخازيا که زیر کنترل دولت مرکزی گرجستان قرار دارد، پیش می رود.

گرجستان می گوید در جنگ ۱۵۰ تن کشته شده اند. روسیه می گوید حد اقل یک هزار و پانصد نفر جان سپرده اند. ارقام تلفات مستقلا تایید نشده است.

اوستیای جنوبی و آبخازيا در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام کردند. اما تفلیس می گوید تصمیم دارد کنترل خود را بر هر دو منطقه دوباره برقرار کند.

در اين ميان کمیساریای عالی آوارگان و پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد برای کمک به حدود ۱۰۰ هزار نفر که در پنج روز جنگ سنگین بین نیروهای گرجستان و روسیه، ریشه کن شده اند، ارسال تدارکات فوری به گرجستان را آغاز کرده است.

یک فروند هواپیمای دربست سازمان ملل متحد حامل ۳۵ تن غذا و پوشاک امروز در تفلیس، پایتخت گرجستان، فرود آمد. مقامات سازمان ملل متحد می گویند دومین هواپیما روز چهارشنبه از کپنهاگ رهسپار منطقه خواهد شد.

در اقدامی جداگانه، صلیب سرخ بین المللی ۱۵ تن دارو و تدارکات به گرجستان حمل می کند. فرانسه ارسال تدارکات امدادی را ديروز آغاز کرد.

در ژنو، آنتونیو گوترس ، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، بار دیگر خواستار رسیدن کمک های انساندوستانه به مناطق نبرد در گرجستان شد. او همچنین درخواست خود را برای عبور سالم امدادگران تکرار کرد.

گوترس گفت کمک های امدادی در دسترس هم گرجی هایی که در داخل کشور آواره شده اند و هم حدود 30 هزار آواره اوستیای جنوبی که به جنوب روسیه گریخته اند، قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG